انتخابات فرانسه در انتظار شگفتی دیگر؟

حق نشر عکس AFP
Image caption آیا راستگرایان فرانسوی می توانند در این دوره از انتخابات شگفتی ساز باشند

یکی از ویژگی های انتخابات درکشورهای دموکراتیک این است که رقابت میان نامزدهای انتخاباتی به شهروندان اجازه می دهد با کسانی که میخواهند برگزینند، آشنایی بیشتری پیدا کنند. در چنین شرایطی، در بسیاری از موارد اگر نامزدهایی بخواهند با توسل به دروغ رای دهندگان را فریب دهند، دست آنها به وسیله دیگررقبا و رسانه ها بازمی شود.

ازجمله، هنگامی رسانه ها فاش کردند که لیونل ژوسپن، که زمانی یکی ازمحبوب ترین سیاستمداران چپ فرانسه بود، گذشته تروتسکیست خود را در اوایل دهه ۱۹۷۰ بی دلیل پنهان کرده بوده - با توجه به اینکه در فرانسه طرفدار تروتسکی بودن جرم به شمار نمی آید - این پنهان کاری را بر او نبخشودند.

یا وقتی یک روزنامه درسال۱۹۹۳ فاش کرد که پیربره گووا، یکی ازنخست وزیران سوسیالیست سابق، مبلغ یک میلیون فرانک از یکی از دوستان ثروتمند خود قرضی بی بهره گرفته بی آن که این کار را اعلام کرده باشد، او، که درجوانی کارگرذوب آهن و سپس راننده لوکوموتیو بود و بسیارساده می زیست، خود کشی کرد.

حق نشر عکس AP
Image caption اتهام آزار جنسی به دومنیک استراوس کان، که از محبوب ترین رهبران حزب سوسیالیست بود برای همیشه و به گونه ای غم انگیز به زندگی سیاسی او پایان داد

و باز، اتهام یک پیشخدمت هتل سوفیتل درنیویورک به دومینیک استراس کان در۱۵ مه ۲۰۱۱، مبنی براینکه رئیس وقت صندوق بین المللی پول، وزیر پیشین اقتصاد ودارایی فرانسه و یکی از محبوب ترین رهبران حزب سوسیالیت این کشور، سعی داشته به او تجاوز کند، برای همیشه و به گونه ای غم انگیز، به زندگی سیاسی وی پایان داد.

این در حالی بود که نظرسنجی ها نشان می داد که درصورت شرکت در انتخابات پیش رو، او به احتمال بسیارقوی – و شاید حتی درهمان دور نخست – می توانست بر نیکولا سارکوزی پیروز شود.

در بسیاری ازکشورهای اروپایی، داشتن معشوقه برای سیاستمداران، خواه مرد یا زن، که امری تقریبا عادی به شمار آمده در مواردی خبرساز شده است.

از جمله این موارد سیلویو برلوسکونی، نخست وزیرسابق ایتالیا است.

فرانسوا میتران رئیس جمهور اسبق فرانسه، پس از چاپ شدن عکس مازارین، دختری که او از یک زن دیگرداشت و تقریبا هیچ کس چیزی ازآن نمی دانست، در پاسخ به پرسش رسانه ها خیلی ساده گفت: "خوب، که چی؟"

بعد از خبرساز شدن اتهامات دومینیک استراس کان نیز، بسیاری ازفرانسوی ها تاکید داشتند که خود ماجرا برایشان چندان اهمیت نداشته، بویژه که نه فقط استراس کان ازاین اتهام تبرئه شده بود، بلکه افکارعمومی فرانسه ازهمان آغاز نسبت به درست بودن اتهامات پیشخدمت هتل به وی تردید داشت.

Image caption فرانسوا میتران، رئیس جمهور سابق فرانسه هم پس از چاپ عکس دختری که او از یک زن دیگر داشت ،از جنجال رسانه ها دور نماند

اما پس از فاش شدن دیگر روابط جنسی او با زنان، روسپی یا غیرروسپی، به وسیله رسانه ها، اغلب فرانسویان به این نتیجه رسیدند که مردی را که ممکن بود به ریاست جمهوری انتخاب کنند. ، یک فرد نابهنجار جنسی است و چنین شخصی نمیتواند برای حکومت کردن صلاحیت داشته باشند.

نتایج نظرسنجی ها

جمعا ده نفر در این دور از انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شرکت دارند، ولی رقابت اصلی میان رئیس جمهورکنونی، نیکولا سارکوزی رهبرحزب اتحاد برای جنبش مردمی و فرانسوا اولاند، کاندیدای حزب سوسیالیست است. اینکه مارین لوپن، رهبرکنونی حزب افراطی جبهه ملی چقدر رای خواهد آورد و آیا در دور دوم از طرفدارانش خواهد خواست به نفع سارکوزی رای دهند یا نه، تصمیمی است که می تواند در سرنوشت نهایی انتخابات اثر بخش باشد.

دراهمیت انتخابات فرانسه برای اروپا همین بس که یادآوری کنیم که درتلاشی برای کمک به تحکیم وحدت ویکپارچگی اروپا، برای نخستین باردر تاریخ انتخابات دراین قاره، یک رهبرمهم اروپایی مانند آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در فعالیت های انتخاباتی همتای فرانسوی خود شرکت و به نفع وی درپاریس سخنرانی کرد و به پیروی از او، چند تن از رهبران محافظه کاراروپا نیز به حمایت از سارکوزی برخاستند.

از سوی دیگر، بسیاری ازسیاستمداران چپ دراروپا، با این اطمینان که پیروزی اولاند می تواند خون تازه ای به جنبش سوسیالیست اروپا بدهد، به کمک اوشتافتند. در همین ارتباط، هانس اسووبودا، رهبر سوسیالیست ها در پارلمان اروپا گفت که "ما نخست فرانسه و سپس اروپا را فتح خواهیم کرد."

نتایج نظرسنجی های انجام شده در هفته ها و روزهای گذشته، از پیروزی فرانسوا اولاند در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲ حکایت دارند.

حق نشر عکس AP
Image caption درانتخابات سال ۲۰۰۲، ژان ماری لوپن، رهبرحزب افراطی راست با شکست دیگررقباو قرارگرفتن در مقام دوم پس از ژاک شیراک همه را شگفت زده کرد.

اما مطابق یک نظرسنجی که به وسیله روزنامه راستگرای فیگارو، انجام شده، نزدیک به ۷۶ در صد از پرسش شوندگان گفته اند اطمینان چندانی به نظرسنجی های انتخاباتی ندارند. به همین دلیل، کم نیستند کسانی که معتقدند که با وجود بیشتر همه پرسی ها که فرانسوا اولاند را برنده نهایی انتخابات معرفی می کنند، چه بسا که سارکوزی برنده شود.

در فرانسه، معروف است که فرانسوی ها د دور نخست انتخابات با قلبشان و دردور دوم با عقلشان رای میدهند.

درانتخابات سال ۲۰۰۲، ژان ماری لوپن، رهبرحزب افراطی راست با شکست دیگررقبا، بویژه لیونل ژوسپن، رهیر حزب سوسیالیست و قرارگرفتن در مقام دوم پس از ژاک شیراک، رهبر حزب اتحاد برای دموکراسی، همه را شگفت زده کرد. این در حالی بود که نظرسنجی ها از راه یافتن لیونل ژوسپن و ژاک شیراک به دور دوم انتخابات حکایت داشتند.

راستگرایان فرانسوی، امیدوارند که انتخابات امسال، شاهد شگفتی مشابهی باشد.

مطالب مرتبط