نجات محکوم به اعدام به خاطر جانبداری نژادی

Image caption آقای رابینسون در هجده سالگی دوست هفده ساله خود را با شلیک گلوله کشته است

دادگاهی در آمریکا در اقدامی تاریخی، حکم اعدام یک زندانی را به حبس ابد، بدون اجازه آزادی مشروط تقلیل داد. این تصمیم به دلیل وجود موارد تبعیض نژادی در زمان صدور حکم صورت گرفته است.

یک قانون که در سال ۲۰۰۹ در کارولینای شمالی تصویب شد، به زندانیان اجازه می دهد حکم اعدام خود را با ارائه شواهدی مبنی بر رویکردهای تبیعض نژاد گرایانه زیر سوال ببرند.

این اولین باردر تاریخ دادگاههای آمریکا است که یک زندانی محکوم به اعدام موفق شده با استفاده از قانون ایالتی که در آن زندگی می کند، حکم خود را به دلیل وجود شواهد تبعیض نژادی تغییر دهد.

مارکوس رابینسون که در سال ۱۹۹۹، ۱۸ سال داشت از دوست خود، اریک تورن بلووم ۱۷ ساله درخواست کرد که او و یکی دیگر از دوستانش را با ماشین به خانه شان برساند.

در طی مسیر اما، آقای رابینسون، تورن بلووم را مجبور کرد از مسیر اصلی خارج شود. بعد از آن او تفنگی به شقیقه او گذاشته و وی را کشت. ماشین و ۲۷ دلار پولش را نیز دزدید.

مارکوس رابینسون سیاه پوست، در سال ۲۰۰۴ به قتل عمد تورن بلووم که سفید پوست است، به اعدام محکوم شد.

اما در سال ۲۰۰۹ در ایالت کارولینای شمالی، سیاست مداران دموکرات، "قانون عدالت نژادی" را به تصویب رساندند. طبق این قانون فردی که در این ایالت به حکم اعدام محکوم شده، می تواند با ارائه شواهد و آمار دقیق ثابت کند که در مورد دادگاهی او، تبعیض نژادی صورت گرفته، و بنابراین حکم خود را مورد بازبینی قرار دهد.

در مورد آقای رابینسون، دو استاد رشته حقوق در دانشگاه ایالتی میشیگان، تحقیقی انجام دادند که در آن ثابت کردند احساسات تبعیض نژادی، تاثیر قابل توجهی در انتخاب هیئت منصفه داشته.

آنها می گویند افراد سیاه پوست و واجد شرایطی که می توانستند در هیئت منصفه حضور داشته باشند زیاد بودند، اما در این انتخاب، سیاه پوستان ۳.۵ برابر بیشتر از سفید پوست ها رد شده اند.

آنها همچنین به تاریخچه انتخاب هیئت منصفه در کارولینای شمالی اشاره کرده اند و به این نتیجه رسیده اند که این روند در موارد گذشته در این ایالت دیده می شود.

تحقیق دانشگاه میشیگان و رای دادگاه درباره آقای رابینسون مخالفان زیادی هم دارد. برخی می گویند قانون عدالت نژادی زیاده از حد همه گیر است، گروهی دیگر هم می گویند این تلاشی است برای از بین بردن کامل حکم اعدام در آمریکا.

تنها یک ایالت دیگر در آمریکا، یعنی کنتاکی، قانون مشابهی را وضع کرده، اما آنرا به طور جدی به اجرا گذاشته نشده.

بر اساس گزارش ها در کارولینای شمالی، تقریبا همه افراد سیاه پوستی که به اعدام محکوم شده اند، درخواست داده اند حکمشان با در نظر گرفتن این قانون بازبینی شود.