لحظه‌به‌لحظه با نتایج انتخابات فرانسه

(این صفحه دیگر به روز نمی شود)

۲۱:۱۰ تازه ترین نتایج مقدماتی با کمی تغییر نسبت به نتایج اولیه از این قرار است: اولاند ۲۸.۶ درصد، سارکوزی ۲۷ درصد، لوپن ۱۸.۳ درصد و ملونشون ۱۱.۱ درصد. بر اساس تجربه، این نتایج معمولا بسیار نزدیک به نتایج نهایی است.

۲۰:۵۵ کریس موریس، خبرنگار بی‌بی‌سی که در محل سخنرانی آقای سارکوزی حضور دارد می گوید که او برای جبران عقب ماندگی از آقای اولاند خود را آماده رقابتی سخت کرده است.

۲۰:۴۸ آقای سارکوزی رقیب خود آقای اولاند را به برگزاری سه مناظره (به جای یکی) دعوت کرد و گفت که تمام مسائل دشوار باید به دقت مورد بحث قرار گیرد.

۲۰:۴۵ نیکولا سارکوزی در جمع هوادارانش حاضر شد و مورد استقبال قرار گرفت. او این انتخابات را انتخاباتی تاریخی نامید.

۲۰:۲۷ آقای اولاند از ژان لوک ملونشون (نامزد جبهه چپ) و اوا ژولی (نامزد سبزها) تشکر کرد که به گفته او بدون هیچ گونه مذاکره ای از او در مرحله دوم انتخابات حمایت کردند.

۲۰:۲۲ آقای اولاند از مشارکت بالای رأی دهندگان در دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ستایش و از رأی دهندگانی که به او رأی دادند تشکر کرد. او گفت که رأی دهندگان آقای سارکوزی را به دلیل سیاست هایش تنبیه کردند.

۲۰:۲۰ فرانسوا اولاند، نامزد سوسیالیست های فرانسوی میان هوادارانش حاضر شد.

۲۰:۱۵ فرنگیس حبیبی، سردبیر پیشین بخش فارسی رادیو فرانسه به بی‌بی‌سی فارسی گفت که آقای ساکوزی تلاش خواهد کرد که بخش قابل توجهی از آرای خانم لوپن را به سوی خود جلب کند.

۲۰:۱۰ رعنا رحیم پور، خبرنگار اعزامی بی بی سی فارسی به پاریس می گوید که صحنه رقابت اصلی میان دو نامزد راه یافته به دور دوم، صحنه اقتصاد است.

۲۰:۰۵ کاتیا آدلر، خبرنگار بی بی سی که در محل سخنرانی خانم لوپن حاضر است می گوید که هواداران او از نتیجه ای که در انتخابات امروز به دست آورده اند بسیار راضی هستند.

۲۰:۰۳ حسین باستانی گزارشگر اعزامی بی بی سی فارسی به پاریس می گوید که خانم لوپن در سخنرانی خود هیچ حمایتی از آقای سارکوزی نکرد و حزب خود را اپوزیسیون واقعی چپ ها در کشور دانست. بنابراین می توان پیش بینی کرد که کار آقای سارکوزی در مرحله دوم انتخابات دشوار خواهد بود.

۲۰:۰۱ مارین لوپن در میان هوادارانش در حال سخنرانی است. او می گوید برای ادامه راهش به حمایت آنها نیاز دارد. او می گوید که این انتخابات تنها آغاز این راه است.

۱۹:۴۵ ژان ماری لوپن، بنیانگذار "جبهه ملی" فرانسه و پدر مارین لوپن در یک مصاحبه زنده تلویزیونی گفت که آرای بالای دخترش را پیش بینی می کرده و غافلگیر نشده است.

۱۹:۴۲ آقای سارکوزی و آقای اولاند پیش از دور دوم انتخابات در یک مناظره تلویزیونی شرکت خواهند کرد که به گفته بعضی تحلیلگران می تواند مهم و تعیین کننده باشد.

۱۹:۴۰ تبلیغات برای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه از صبح فردا آغاز خواهد شد.

۱۹:۳۵ حسین باستانی، گزارشگر اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به پاریس می گوید که تلاش آقای سارکوزی برای جلب آرای راست گرایان که از جمله از طریق دادن شعارهای ضد مهاجرت دنبال می شد، موفق نبوده است.

۱۹:۳۱ این نخستین بار در تاریخ جمهوری پنجم فرانسه است که رئیس جمهور حاکم در دور اول نتوانسته است بیش از سایر نامزدها رأی بیاورد.

۱۹:۲۰ ژاک لوک ملانشون در حال سخنرانی است و از طرفدارانش می خواهد که در دور دوم برای شکست دادن سارکوزی شرکت کنند و به اولاند رأی دهند.

۱۹:۱۵ مارین لوپن، نامزد راست افراطی و ژان لوک ملانشون از چپ رادیکال آرای خوبی به دست آورده اند، هرچند طرفداران آقای ملانشون انتظار نتیجه بهتری داشتند.

۱۹:۰۵ بر اساس نتایج اولیه آرا، فرانسوا اولاند با کسب ۲۷.۴ درصد آرا بیشترین رای را به خود اختصاص داده و پس از او سارکوزی با ۲۵.۷ درصد، مارین لوپن با ۲۰ درصد و ژان-لوک ملانشون با ۱۱.۵ درصد آرا قرار دارند.

۱۹:۰۰ نتایج اولیه انتخابات نشان می دهد که نیکولا سارکوزی و فرانسوا اولاند به مرحله دوم انتخابات راه پیدا می کنند.

۱۸:۳۳ رعنا رحیم پور، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی در پاریس می گوید که بیش از ۴۴ میلیون فرانسوی امروز حق رأی داشتند.

۱۸:۱۵ ممنوعیت انتشار نتایج اولیه انتخابات و تحلیل و نظرسنجی در مورد این نتایج تا پایان فرایند رأی گیری، باعث انتشار حجم زیادی جوک در شبکه های اجتماعی اینترنتی، از جمله توییتر شده است.

۱۸:۰۵ خبرنگاران و تحلیلگران می گویند که دوره پنج ساله ریاست جمهوری فرانسه، فارغ از اینکه چه کسی برنده انتخابات باشد، با وضعیت دشوار اقتصادی و تصمیم های سخت مواجه خواهد بود.

۱۷:۵۰ رسانه های فرانسوی شرکت گسترده رأی دهندگان در انتخابات را نخستین شگفتی این انتخاباتخوانده اند.

۱۷:۲۵ مجموعه ای از عکس های انتخابات رااینجاببینید.

۱۷:۱۵ حسین باستانی، گزارشگر اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به پاریسمی‌گویدکه محدودیت‌های بی سابقه‌ای در مورد انجام نظرسنجی از کسانی که رأی خود را به صندوق ریخته اند و انتشار نتایج اولیه انتخابات اعمال می‌شود.

۱۷:۰۰ رأی گیری انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در مناطق روستایی پایان یافت، اما رأی گیری در مناطق شهری تا دو ساعت دیگر ادامه خواهد داشت.