اسناد ملکه ویکتوریا برای اولین‌بار منتشر شد

حق نشر عکس PA
Image caption ملکه ویکتوریا به همراه همسرش شاهزاده آلبرت

بایگانی بی‌نظیری از اسناد مربوط به دوران زندگی و سلطنت ملکه ویکتوریا، ملکه پیشین بریتانیا، در یک وبسایت جدید اینترنتی در اختیار عموم قرار داده شده است.

این اسناد که کمتر کسی آنها را تاکنون دیده است، در آستانه شصتمین سالگرد جشن تاجگذاری ملکه الیزابت دوم، ملکه کنونی بریتانیا و نواده ملکه ویکتوریا، منتشر شده‌اند.

برای راه‌اندازی این وبسایت از بایگانی نامه‌ها، نوشته‌ها، نقاشی‌ها و عکس‌های ملکه ویکتوریا که در اختیار خانواده سلطنتی بریتانیا بود، استفاده شده و در آن به دوره زندگی ملکه ویکتوریا از زمان شاهدختی تا جشن شصتمین سالگرد تاجگذاریش در سال ۱۸۹۷ میلادی پرداخته شده است.

از جمله این مدارک، نامه‌ای است که ملکه ویکتوریا به عموی خود نوشته و در آن آلبرت، همسر آینده‌اش را "فهمیده و مهربان" توصیف کرده است.

شاهدخت ویکتوریا که در فاصله زمانی اندکی پس از نوشتن این نامه ملکه بریتانیا شد، در ژوئن سال ۱۸۳۶ میلادی، بعد از دیدار با آلبرت، نوشته است: "او خیلی فهمیده، خیلی مهربان و خیلی خوب، و خیلی خوش‌برخورد است."

در این وبسایت همچنین جزئیات مطالعات و ساعات کلاس‌های درس ملکه ویکتوریا در دوران شاهدختی منتشر شده است.

براساس یکی از این برنامه‌های درسی که به ژوئیه سال ۱۸۲۸ مربوط می‌شود، شاهدخت ویکتوریا در ۹ سالگی مجموعه‌ای از درس‌های جغرافیا، علم حساب، نقاشی و تاریخ طبیعی را خوانده است.

روند پیشرفت شاهدخت ویکتوریا در درس‌هایش در مجموع "خوب" و "بسیار خوب" توصیف شده، هرچند او در کلاس‌های موسیقی و املا و هجی کردن "بی‌تفاوت" خوانده شده است.

حق نشر عکس PA
Image caption بسیاری از اسنادی که منتشر شده‌اند، تاکنون، در اختیار عموم قرار داده نشده بود

زندگی در سوگ

شاهزاده آلبرت، همسر ملکه ویکتوریا در سال ۱۸۶۱ میلادی بر اثر ابتلا به تیفوئید درگذشت. ملکه ویکتوریا که در آن زمان ۹ فرزند داشت، هیچگاه با مرگ همسرش کنار نیامد و تا پایان عمر در سوگ آلبرت سیاه پوشید.

کناره‌گیری ملکه ویکتوریا از اجتماع و زندگی عمومی، او را به چهره‌ای نه چندان محبوب تبدیل کرد، ولی در طول سال‌های پایانی دهه ۱۸۷۰ و دهه ۱۸۸۰ میلادی، او به تدریج در انظار عمومی ظاهر شد.

شاهدخت ویکتوریا در ۱۸ سالگی و بعد از مرگ عمویش، ویلیام چهارم، در سال ۱۸۳۷ میلادی به سلطنت رسید.

او شصتمین سالگرد سلطنت خود را در سال ۱۸۹۷ میلادی جشن گرفت و بخش عمده‌ای از محتوای وبسایتی که به مناسبت شصتمین سالگرد تاجگذاری ملکه الیزابت (نواده ملکه ویکتوریا) راه‌اندازی شده، به اسناد و مدارک مربوط به این مناسبت اختصاص یافته است.

بسیاری از اسنادی که در این وبسایت قابل مشاهده هستند، در گذشته برای دانشگاهیان قابل دسترسی بود، ولی تاکنون در اختیار عموم قرار نداشت.