محدودیت‌های بی‌سابقه برای نظرسنجی و انتشار نتایج مقدماتی انتخابات فرانسه

فرانسوا اولاند حق نشر عکس AFP
Image caption انتخابات امروز به گستردگی توسط رسانه‌های گروهی پوشش داده می شود - تصویر مصاحبه با فرانسوا اولاند، نامزد سوسیالیست‌ها پس از رأی دادن

سخت گیری بی سابقه در اجرای ممنوعیت انتشار نتایج مقدماتی یا گمانه زنی های انتخاباتی قبل از ساعت ۲۰ روز یکشنبه به وقت پاریس، بازتاب گسترده ای در سطح رسانه های فرانسوی داشته است.

"کمیسیون نظرسنجی" فرانسه، یکشنبه ۲۲ آوریل (۳ اردیبهشت) اعلام کرد که گروهی ویژه را مامور نظارت دقیق بر اجرای این ممنوعیت در سطح شبکه های اجتماعی از قبیل فیس بوک و تویتر کرده است.

"شورای عالی رسانه های صوتی – تصویری" نیز اقدام مشابهی را برای نظارت بر شبکه های رادیویی و تلویزیونی به اجرا گذاشته است.

کمیسیون نظرسنجی، که یک نهاد عالی نظارت کننده بر نظرسنجی های انتخاباتی در فرانسه است، عصر جمعه ۲۰ آوریل اعلام کرد که ممنوعیت انتشار نتایج تخمینی انتخابات در فاصله زمانی نیمه شب جمعه ۲۰ آوریل تا ساعت ۲۰ یکشنبه ۲۲ آوریل، با "شدت هرچه تمام تر" اجرا خواهد شد.

مطابق قوانین فرانسه، در صورتی که فردی در دو روز منتهی به اعلام نتایج رسمی انتخابات، به انتشار نتایج یا گمانه زنی های مقدماتی در مورد نتایج بپردازد، با جریمه ای بین ۳ هزار و ۷۵۰ تا ۷۵ هزار یورو مواجه خواهد شد.

در صورتی که تخلف از این قانون توسط یک شخصیت حقوقی، از قبیل یک رسانه یا موسسه نظرسنجی، صورت بگیرد، جریمه آن تا مبلغ ۳۷۵ هزار یورو قابل افزایش است.

پیش بینی این ممنوعیت در قوانین فرانسه، با هدف جلوگیری از تاثیرگذاری انتشار نتایج یا گمانه زنی های مقدماتی انتخابات بر آرای مردم صورت گرفته است.

این قانون، تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲ با سخت گیری اجرا نمی شد، اما به نظر می رسد که گسترش شبکه های اجتماعی در مقایسه با گذشته و تاثیر رو به افزایش آنها در شکل دادن به افکار عمومی، کمیسیون نظرسنجی فرانسه را مصمم به پافشاری بر اجرای ممنوعیت ذکر شده کرده است.

مدافعان این ممنوعیت می گویند که ممکن است عده ای از شهروندان، با اطلاع از نتایج مقدماتی انتخابات، نتیجه رای گیری را مشخص شده بدانند و انگیزه مشارکت در آن برای ایجاد تغییر در نتایج را از دست بدهند.

اما مخالفان این ممنوعیت معتقدند که شهروندان فرانسوی خواهند توانست با استفاده از اینترنت و شبکه های خبری خارجی، در جریان گمانه زنی های انجام شده در مورد نتایج انتخابات قرار بگیرند و چنین ممنوعیتی در عمل، بی اثر خواهد بود.

جلوگیری از نظرسنجی پس از رای دادن

تعدادی از رسانه های فرانسوی به تازگی افشا کرده اند که با فشار کمیسیون نظرسنجی، ۹ موسسه بزرگ نظرسنجی این کشور متعهد شده اند که حتی از پرسیدن نظر رای دهندگان در هنگام خروج از حوزه های اخذ رای خودداری کنند.

منع شدن این موسسات از اجرای "نظرسنجی در هنگام خروج از حوزه"، با این توضیح صورت گرفته که حتی در صورت عدم انتشار نتایج چنین نظرسنجی هایی، اطلاعات جمع آوری شده در پای صندوق های رای ممکن است به رسانه ها یا احزاب درز پیدا کند.

در یک تحول بی سابقه دیگر، بعد از ظهر امروز و با مشخص شدن ارقام ابتدایی مشارکت مردم فرانسه در انتخابات (۲۸.۲۹ درصد تا ساعت ۱۲)، تحلیلگران شبکه های تلویزیونی از تحلیل تاثیر احتمالی این میزان مشارکت بر سرنوشت انتخابات خودداری کردند.

برخی از این تحلیلگران، به صراحت گفتند که به خاطر ممنوعیت های جدید و امکان تاثیرگذاشتن تحلیل میزان مشارکت بر نتایج نهایی انتخابات، از بیان تفسیر خود در این زمینه معذورند.

براساس برنامه ریزی های انجام شده حوزه های رای گیری تا ساعت ۱۸ به وقت فرانسه باز خواهند بود و گفته شده در شهرهای بزرگ زمان رای گیری دو ساعت بیشتر خواهد بود.

اولین نتایج رسمی انتخابات، پس از بسته شدن آخرین حوزه های رای گیری در ساعت۲۰ اعلام خواهد شد.

مطالب مرتبط