نخستین 'شگفتی' انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

آرای انتخابات حق نشر عکس Reuters
Image caption رسانه ها از اعلام نتایج اولیه انتخابات تا زمان پایان رأی‌گیری در شهرهای بزرگ منع شده‌اند

به گزارش وزارت کشور فرانسه، تا ساعت ۱۷ به وقت پاریس درصد مشارکت شهروندان این کشور در انتخابات ریاست جمهوری معادل ۷۰.۵۹ بوده است.

این میزان مشارکت، بیش از پیش بینی اغلب تحلیلگران است و برخی از شبکه های تلویزیونی فرانسه، از آن با عنوان نخستین "شگفتی" انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲ یاد کرده اند.

بسیاری از تحلیلگران و موسسات نظرسنجی، در هفته ها و ماه های گذشته پیش بینی کرده بودند که درصد قابل توجهی از مردم فرانسه، به علت بحران اقتصادی کشور و بی اعتمادی به توانایی سیاستمداران در غلبه بر بحران، تمایلی به شرکت در انتخابات نداشته باشند.

درصد مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲ تا ساعت ۱۷ به وقت پاریس، تنها اندکی از میزان مشارکت در همین ساعت در سال ۲۰۰۷ (۷۳.۶ درصد) کمتر بوده که دارای بالاترین میزان مشارکت انتخاباتی در فرانسه از سال ۱۹۸۱ محسوب می شد.

از سوی دیگر، درصد مشارکت امسال تا ساعت ۱۷، به میزان زیادی از رقم مشابه سال ۲۰۰۲ (۵۸.۵۰) بیشتر بوده که کمترین میزان مشارکت را در انتخابات ریاست جمهوری از زمان استقرار "جمهوری پنجم" در فرانسه (۱۹۵۸ به بعد) داشته است.

در آن سال، شرکت نکردن ۲۸.۴ درصد از شهروندان فرانسوی در انتخابات، باعث شد تا ژان ماری لوپن، کاندیدای حزب راست افراطی جبهه ملی، به گونه ای غیرمنتظره به مرحله دوم انتخابات راه پیدا کند. هرچند در مرحله دوم در مقابل ژاک شیراک کاندیدای راست میانه متحمل شکستی سخت شد.

تا ساعت ۱۲ به وقت پاریس، میزان مشارکت فرانسوی ها در انتخابات ۲۸.۲۹ درصد بود. در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۷، میزان مشارکت تا ساعت ۱۲، معادل ۳۱.۲۱ درصد بود و در سال ۲۰۰۲، این میزان در همین ساعت ۲۱.۴۲ بود.

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در ساعت ۲۰ امروز (به وقت محلی) اعلام خواهد شد.

مطالب مرتبط