برگزاری مسابقات فرمول یک بحرین به رغم اعتراضات

حق نشر عکس Reuters
Image caption همزمان با مسابقات فرمول یک در بحرین، مخالفان حکومت اقدام به برگزاری تظاهرات اعتراضی نموده‌اند

مسابقات جنجال‌برانگیز فرمول یک بحرین به رغم تداوم اعتراضات ضد حکومتی روز یکشنبه برگزار شد.

مسیر این مسابقات توسط نیروهای امنیتی، سگ‌های پلیس و خودروهای زرهی به شدت تحت مراقبت بود تا مخالفان نتوانند اخلالی در جریان مسابقات ایجاد کنند.

اعتراضات در روز شنبه و در پی یافتن جنازه یکی از معترضان شیعه که در جریان درگیری‌های شبانه کشته شده بود شدت گرفت.

تظاهرکنندگان در غرب منامه، پایتخت، با آتش زدن لاستیک، سنگرهایی برپا کرده‌اند. بسیاری از معترضان و فعالان حقوق بشر خواهان لغو مسابقات بودند.

پیتر هین، نماینده حزب کارگر بریتانیا، معتقد است که این مناقشات هم مایه رسوایی حکومت بحرین است و هم به اعتبار فرمول یک ضربه می‌زند.

او می‌گوید: "فرمول یک مانند هر ورزش دیگری نمی‌تواند از جامعه پیرامونش مجزا باشد. و فکر می‌کنم که برگزاری آن در چنین شرایطی اخلاقا صحیح نیست".

حمد الخلیفه، پادشاه بحرین، در آستانه این مسابقات از تعهد خود برای اجرای اصلاحات سیاسی خبر داده بود. او در بیانیه‌ای ابراز داشته بود که "باب گفتگو میان گروه‌های مختلف مردم ما باز است".

با این حال نیروهای امنیتی بحرین با استفاده از گاز اشک‌آور اقدام به پراکنده کردن تظاهرکنندگان کردند.

معترضان شیعه بحرینی می‌گویند که برگزاری مسابقات فرمول یک به حکومتی خشن و سرکوبگر مشروعیت بین‌المللی می‌بخشد.

جلیل خلیل، رهبر حزب الوفاق، از احزاب مخالف حکومت بحرین، می‌گوید: "ما در بحرین فکر می‌کنیم که رسانه‌ها ما را فراموش کرده‌اند. فکر می‌کنیم که مجامع بین‌المللی از جمله سازمان ملل و شورای امنیت بحرین را نادیده گرفته‌اند".

به گفته او بحرینی‌ها از توجه جهانی به این مسابقه اتومبیلرانی برای انتقال پیام خود بهره گرفته‌اند.

آقای خلیل می‌گوید که مجامع بین‌المللی "در سوریه و سایر کشورها کار می‌کنند و تمام امکاناتشان را به خدمت می‌گیرند، ولی در مورد بحرین سکوت کرده‌اند".

پیشتر ولیعهد بحرین این معترضان را "افراط گرایانی" خوانده بود که لغو مسابقات به تقویت آنان منجر می‌شد.

با این حال برخی ناظران بر این عقیده‌اند که برگزاری مسابقات مزایایی نیز برای مخالفان داشته است. از جمله این که خبرنگاران خارجی توانسته‌اند به درکی متفاوت از آنچه حکومت درباره کشور به تصویر می‌کشد برسند.

اسکات لوکاس، استاد دانشگاه بیرمنگام و بنیانگذار وب سایت اندورینگ آمریکا که تحولات خاورمیانه را پوشش می‌دهد، درباره نحوه برگزاری این مسابقه به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "بزرگترین ناکامی برای رژیم بحرین این بود که این خبرنگاران توانسته اند تنش، ناآرامی و ناتوانی حکومت در برقراری صلح و ثبات را به چشم خود ببینند".

حق نشر عکس AP
Image caption مخالفان بحرینی‌ از توجه جهانی به این مسابقه اتومبیلرانی برای انتقال پیام خود بهره گرفته‌اند

آقای لوکاس اتهام برخورد دوگانه قدرت‌های غربی با وقایع بحرین را تایید می‌کند و می‌گوید: "نخست وزیر بریتانیا کماکان از حکومت بحرین خیلی حمایت می‌کند و گفته که از برگزاری فرمول یک راضی است. اما بیش از آن سکوت آمریکایی‌ها هم مشهود بوده است. آنها منافع بسیار مهمی در بحرین دارند برای همین نمی‌خواهند حرفی بزنند که این روابط به هم بخورد".

او می‌افزاید: "مخالفان بحرین حق دارند که می‌گویند آمریکا و قدرت‌های اروپایی هنگام سرکوب بی‌رحمانه در سوریه و ایران به نسبت بحرین صریح‌تر موضع می‌گیرند".

مطالب مرتبط