رأی‌گیری در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه آغاز شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption صندوق های رای تا ساعت شش بعد از ظهر باز خواهند بود.

رأی‌گیری در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه صبح روز یکشنبه، ۲۲ آوریل (سوم اردیبهشت) آغاز شده است.

فرانسوی ها همزمان با نارضایتی ها از بحران در اتحادیه اروپا و بیکاری گسترده خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آماده کرده‌اند.

نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فعلی فرانسه که به دنبال انتخاب مجدد است ادعا کرده که او تنها کسی است که می تواند فرانسه را "مقتدر نگه دارد".

با این همه آقای سارکوزی از سوی فرانسوا اولاند رقیب سوسیالیستش که می گوید نوبت حضور چپ ها در دولت است با چالشی جدی روبرو شده است.

در مجموع ده نامزد در این انتخابات حاضرند و اگر هیچ کدام بیشتر از ۵۰ درصد آراء را به دست نیاورند دور دوم انتخابات در ششم می برگزار خواهد شد.

حوزه های رای گیری از ساعت هشت صبح تا شش بعد از ظهر برای اخذ آراء باز خواهد بود.

نیکولا سارکوزی که از سال ۲۰۰۷ رییس جمهوری فرانسه بوده است وعده داده که کسر بودجه عظیم فرانسه را کاهش خواهد داد و از کسانی که برای فرار مالیاتی کشور را ترک می کنند مالیات خواهد گرفت.

آقای سارکوزی در عین حال خواستار قانونی شده که قراردادهای دولتی را تنها به شرکت های اروپایی بدهد و تهدید کرده که اگر اعضای اتحادیه اروپا ورود مهاجران از کشورهای غیراروپایی را مهار نکنند از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.

آقای اولاند نیز وعده داده که مالیات شرکت های بزرگ و کسانی را که بیش از یک میلیون یورو در سال درآمد دارند را افزایش خواهد داد.

او در عین حال می خواهد حداقل دستمزد را افزایش دهد، ۶۰ هزار معلم بیشتر استخدام کند و سن بازنشستگی را از ۶۲ سال به ۶۰ سال برساند.

اگر آقای اولاند در این انتخابات پیروز شود اولین رییس جمهوری چپ گرای فرانسه بعد از فرانسوا میتران خواهد بود که دو دوره هفت ساله رییس جمهوری فرانسه بود.

در حال حاضر روسای جمهوری فرانسه برای یک دوره ۵ ساله انتخاب می شوند.