با شکست سارکوزی در انتخابات، ارزش سهام در بازار اروپا کاهش یافت

حق نشر عکس AP
Image caption فرانسوا اولاند (چپ) توانست مانع پیروزی نیکلا سارکوزی در دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شود

به دنبال شکست نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه در مقابل فرانسوا اولاند، رقیب اصلیش در انتخابات ریاست جمهوری، ارزش سهام در بازارهای اروپایی کاهش یافته است.

آقای اولاند گفته است که خواهان بررسی و مذاکرات دوباره بر سر توافقات مالی کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای مقابله با بحران مالی حوزه یورو خواهد شد و احتمال پیروزی او در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری، نگرانی بازار را به دنبال داشته است.

با مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، نیکلا سارکوزی، رئیس‌جمهور کنونی و فرانسوا اولاند، رقیب اصلی او، در دور دوم این انتخابات که روز ششم ماه مه برگزار می‌شود، رقابت خواهند کرد.

در انتخابات روز یکشنبه، ۲۲ آوریل (سوم اردیبهشت)، آقای سارکوزی تنها ۲۷.۳ درصد رأی‌های انتخابات ریاست‌جمهوری را به خود اختصاص داد، در حالی که فرانسوا اولاند توانست ۲۸.۶ درصد آراء را به دست آورد.

این اولین‌بار در چند دهه اخیر است که یک رئیس‌جمهور فرانسه در اولین دور انتخابات ریاست‌جمهوری از رقیب خود عقب می‌افتد.

مارین لوپن، نامزد راست افراطی در این رقابت‌ها نیز در جایگاه سوم قرار گرفته است.

او توانست ۱۸ درصد آرا را به دست آورد که بیشترین سهمی است که حزب ملی راست افراطی تاکنون توانسته است در یک انتخابات به خود اختصاص دهد.

به دنبال پیروزی آقای اولاند با فاصله‌ای اندک از نیکلا سارکوزی در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری، تحلیلگران گفته‌اند که آقای سارکوزی در شرایط کنونی برای آن که همچنان رئیس‌جمهور فرانسه بماند، ناگزیر خواهد بود به حزب راست افراطی روی بیاورد و از حامیان خانم لوپن بخواهد که به او رأی بدهند.

نگرانی رأی‌دهندگان نسبت به رشد کند اقتصادی و افزایش بیکاری در فرانسه، باعث شده است انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور تحت‌تأثیر مسایل اقتصادی باشد.

همزمان با آغاز اعلام نتایج انتخابات، فرانسوا اولاند گفت که او برای ریاست‌جمهوری فرانسه "در جایگاه بهتری" است و آقای سارکوزی از سوی رأی‌دهندگان تنبیه شده است.

آقای سارکوزی که از سال ۲۰۰۷ میلادی بر سر کار بوده، پیشنهاد کرده است که در طول دو هفته باقی مانده تا دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، دو رقیب سه دور مناظره درباره اقتصاد، مسائل اجتماعی و روابط بین‌الملل داشته باشند.

ولی فرانسوا اولاند این ایده آقای سارکوزی را بلافاصله رد کرده و به خبرنگاران گفته است که یک دور مناظره‌ای که به طور سنتی قرار است قبل از دومین دور انتخابات برگزار شود، کافی است و این مناظره نیز باید "تا حدی که لازم است" طول بکشد.

حق نشر عکس BBC World Service

شگفتی راست افراطی

بیش از ۸۰ درصد افراد واجد شرایط در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه در روز یکشنبه، ۲۲ آوریل، شرکت کردند.

مارین لوپن با کسب ۱۸ درصد آرای انتخابات ریاست‌جمهوری، رکورد حزب راست افراطی را در کسب آرای مردم فرانسه شکست.

این رکورد در رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۰۲ میلادی و با کسب ۱۶ درصد آرا توسط ژان ماری لوپن، پدر خانم لوپن، ثبت شده بود.

خانم لوپن بعد از اعلام نتایج در جمع حامیانش گفت که این، "تنها آغاز راه است".

ژان لوک ملانشون، نامزد چپ رادیکال در این انتخابات هم که از حمایت حزب کمونیست برخوردار بود، با کسب ۱۱.۱ درصد آراء در جایگاه چهارم قرار گرفت.

او از حامیانش خواسته است که به فرانسوا اولاند رأی بدهند.

فرانسوا بیرو نیز که در رقابت‌های سال ۲۰۰۷ میلادی توانسته بود ۱۸ درصد آراء را به دست آورد، در انتخابات روز یکشنبه تنها حدود ۹ درصد آراء را به خود اختصاص داد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که آقای اولاند می‌تواند به راحتی در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه برنده شود.

در صورت پیروزی، آقای اولاند اولین رئیس‌جمهور چپگرای فرانسه از زمان فرانسوا میتران، رئیس جمهور فرانسه در فاصله سال‌های ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۵ میلادی، خواهد بود.

مطالب مرتبط