افزایش نگرانی‌ها از احتمال جنگ سودان و سودان جنوبی

حق نشر عکس AFP
Image caption عمر البشیر: هیچ مذاکره‌ای با سودان جنوبی انجام نخواهد شد

همزمان با بمباران سودان جنوبی توسط هواپیماهای نظامی سودان، عمر البشیر، رئیس‌جمهور سودان، احتمال مذاکره با مقامات سودان جنوبی برای حل‌وفصل اختلافات بر سر منطقه نفت‌خیز مرزی دو کشور را رد کرده است.

این نگرانی وجود دارد که اختلافات دو کشور، به جنگی تمام‌عیار تبدیل شود.

آقای بشیر که در جمع نظامیان مستقر در نزدیکی میدان نفتی هجلیج سخنرانی می‌کرد، گفت که تنها زبانی که دولت سودان جنوبی درک می‌کند، "زبان تفنگ و گلوله" است.

هواپیماهای نظامی سودان روز دوشنبه، ۲۳ آوریل، بازاری را در نزدیکی شهر بانتیو، در خاک سودان جنوبی، بمباران کردند. در جریان این حمله دست‌کم یک نفر کشته شد.

نیروهای ارتش سودان جنوبی دو هفته پیش، با غلبه بر نظامیان سودان در نزدیکی هجلیج، کنترل شهر را در اختیار گرفته بودند.

با این حال، هفته گذشته سلوا کییر، رئیس‌جمهور سودان جنوبی، اعلام کرد که دستور عقب‌نشینی نیروهایش از این منطقه را صادر کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عمر البشیر، رئیس جمهور سودان، درباره مقامات سودان جنوبی گفته است: "با آنها هیچ مذاکره‌ای انجام نمی‌شود."

در چند ماه گذشته، درگیری‌های پراکنده‌ای در مناطق نفت‌خیز در محدوده مرزی دو کشور سودان و سودان جنوبی رخ داده و باعث شده است نگرانی‌ها نسبت به شدت یافتن خشونت‌ها و تبدیل آن به یک جنگ کامل و تمام‌عیار بیشتر شود.

'فتنه‌انگیزی'

روز دوشنبه، ۲۳ آوریل، جنگنده‌های سودان، شهر مرزی بانتیو، در خاک سودان جنوبی را بمباران کردند. مک پل، معاون اطلاعات سودان جنوبی، این حمله را اقدامی "فتنه‌برانگیز" توصیف کرد.

به دنبال درگیری‌های پراکنده مرزی، سودان جنوبی ارتش خود را به هجلیج فرستاد و اعلام کرد که این منطقه به عنوان یک پایگاه برای حمله‌های سودان به سودان جنوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیش از این، بیش از نیمی از نفت خام سودان در هجلیج تولید می شد. طبق توافقات بین‌المللی، این منطقه بخشی از خاک سودان است، ولی هنوز محدوده مرزی دو کشور در این منطقه مشخص نشده است.

مقامات سودان جنوبی می‌گویند که هجلیج باید متعلق به این کشور باشد و معتقدند که این موضوع باید با میانجیگری نهادهای بین‌المللی حل و فصل شود.

آقای بشیر در پاسخ به این درخواست سودان جنوبی، گفته است که در شرایط کنونی، هدف اصلیش این است که مردم سودان جنوبی را از دست حاکمانشان "نجات دهد".

شورای امنیت سازمان ملل متحد از مقامات سودان جنوبی خواسته است تا ارتش را از هجلیج و منطقه ابیی خارج کنند و "هرچه سریع‌تر، بدون هیچ پیش‌شرط و به طور کامل" به خشونت‌ها پایان داده شود.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد همچنین از سودان خواسته‌اند تا حمله های هوایی و بمباران سودان جنوبی را متوقف کند.

مطالب مرتبط