اسرائیل طرح احداث سه شهرک جدید را تایید کرد

حق نشر عکس s
Image caption بنیامین نتانیاهو کمیته ای ویژه برای بررسی وضعیت این سه شهرک تشکیل داد

دفتر نخست وزیری اسرائیل در بیانیه ای اعلام کرده است که روند به رسمیت شناختن و ساختن ۳ شهرک یهودی نشین جدید در کرانه باختری به تایید دولت اسرائیل درآمده است.

در بخشی از این بیاینه آمده است که در جلسه کابینه اسرائیل در روز یکشنبه گذشته، مساله ساخت ۳ شهرک جدید به نام های سنسنه، بروخین و رحلیم در نزدیکی الخلیل در جنوب کرانه باختری را مورد بررسی قرار داد و تصمیم گرفت "وضعیت آن را به رسمیت" بشناسد.

تشکیلات خودگردان فلسطینی این تصمیم را شدیدا محکوم کرده است.

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطینی به بی بی سی گفت: "ساختن حتی یک شهرک هم در سرزمین فلسطینی ها غیر قانونی است."

دولت اسرائیل پیشتر به دادگاه عالی اعلام کرده بود که قصد دارد وضعیت این سه پایگاه اولیه سکونت یهودی نشینان را مشخص کند که تعداد ساکنان آن حدود ۸۳۰ نفرند.

یکی از مقامات اسرائیلی امروز، سه شنبه، به بی بی سی گفت که استفاده از واژه "پایگاه" برای توصیف سنسنه، بروخین و رحلیم درست نیست. وی تاکید کرد که روند اصلاحات حقوقی برای به رسمیت شناختن این سه "شهرک" آغاز شده است.

وی افزود: "این تصمیم به معنای گسترش شهرک های موجود و یا ساختن شهرک های جدید نیست."

طبق قوانین اسرائیل، احداث شهرک ها بدون دریافت مجوز از دولت، غیر قانونی است.

حدود ۵۰۰ هزار یهودی در کرانه باختری رود اردن در شهرک هایی مقیم هستند که دولت اسرائیل آنها را قانونی تلقی می کند. طبق قوانین بین المللی احداث شهرک های اسرائیلی در کرانه باختری غیر قانونی است.

فلسطینی ها می گویند این تصمیم یک هفته پس از آن اعلام شد که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی نامه ای به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل فرستاد و طی آن خواستار توقف شهرک سازی و بازگشت به مرزهای پیش از ۱۹۶۷ شد.

صائب عریقات که نامه را شخصا به نخست وزیر اسرائیل تحویل داده است گفت: "اسرائیل باید بین شهرک سازی و صلح یکی را انتخاب کند. هر دو باهم امکان پذیر نیست."

مطالب مرتبط