افزایش آمار تلفات در سوریه طرح صلح سازمان ملل را زیر سوال برده است

حق نشر عکس s
Image caption سازمان ملل قصد دارد تعداد صلحبانان را به ۳۰۰ نفر افزایش دهد

افزایش آمار کشته شدگان در جریان شورش های سوریه به تردیدهای تازه در مورد موفقیت طرح صلح سازمان ملل متحد دامن زده است.

مخالفان دولت سوریه می گویند دیروز، دوشنبه ۲۳ آوریل، نزدیک به ۷۰ نفر در جریان حمله نیروهای دولتی به شهر حماه کشته شدند.

در حال حاضر گروهی کوچک از نیروهای سازمان ملل برای نظارت بربرقراری آتش بس در سوریه بسر می برند و دولت آمریکا گفته است که ماموریت سازمان ملل متحد مبنی بر نظارت طرح آتش بس "بسیار پرمخاطره" است.

شورای امنیت سازمان ملل روز شنبه گذشته موافقت خود را با اعزام ۳۰۰ صلحبان این سازمان به سوریه اعلام کرده بود.

کوفی عنان فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب نیز قرار است امروز، سه شنبه، به شورای امنیت گزارش دهد.

طرح صلح کوفی عنان از ۱۲ روز پیش (۱۲ آوریل) به اجرا درآمده است و با آنکه میزان خشونت ها به طور کلی کاهش یافته، دولت بشار اسد به نقض مفاد قطعنامه متهم شده است.

از جمله مواردی که از مخالفان می گویند از سوی دولت سوریه نقض شده است، یکی بیرون رفتن نیروهای دولتی از مناطق شهری و دیگری اجازه برگزاری تظاهرات صلح آمیز است.

یکی از مخالفان دولت به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفته است افرادی که روز یکشنبه برای استقبال از ناظران سازمان ملل به بیرون از خانه های خود آمدند و شعار "زنده باد سوریه، مرگ بر اسد" سر دادند، مجازات شدند.

یکی دیگر از فعالان به آسوشیتد پرس گفت: "ناظران برای ما نابودی به ارمغان آورده اند، از هر منطقه ای که بازدید می کنند، رژیم سپس به آنجا حمله می کند. واقعا غم انگیز است."

دولت سوریه در بیانیه ای اعلام کرده که نیروهای امنیتی تنها "گروه های مسلح تروریستی" را مورد پیگرد قرار می دهند، گروه هایی که به شهروندان حمله کرده و آنها به قتل می رسانند.

گزارش های رسیده از شهر درعا نیز حاکی از وضعیتی مشابه است. گفته می شود مخالفان دولت سوریه، مدتی پس از خوش آمد گویی به ناظران سازمان ملل، از سوی نیروهای امنیتی هدف تیراندازی و پرتاب گاز اشک آور قرار گرفتند.

در همین حال آقای عنان گفته است که به نظر او اعزام ۳۰۰ تن از نیروهای صلحبان از سوی سازمان ملل از هفته آینده امکان پذیر است.

مطالب مرتبط