عنان: میزان خشونت در سوریه پذیرفتنی نیست

حق نشر عکس AP
Image caption آقای عنان نگران از سرگیری خشونت پس از دیدار ناظران بین المللی از مناطق آشوب زده است

کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به سوریه می گوید به رغم اجرای آتش بس در این کشور از ۱۲ آوریل، میزان خشونت در آن به اندازه غیرقابل قبولی بالاست.

آقای عنان در گزارشی که در پشت درهای بسته به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرد، نسبت به از سرگیری خشونت در شهرهای مختلف سوریه پس از خروج ناظران از مناطق درگیری ابراز نگرانی کرد.

فعالان سوری از کشته شدن ۷۰ معترض در روز دوشنبه خبر دادند. بیشتر قربانیان در شهر حماه کشته شدند.

سازمان ملل متحد قصد دارد تعداد ناظران خود را در سوریه به ۳۰۰ نفر افزایش دهد.

آقای عنان در سخنان خود خطاب به شورای امنیت گفت اوضاع در سوریه "کاملا برخلاف خواسته جامعه بین المللی است."

به گفته آقای عنان، اگر گزارش های مربوط به آتش گشودن نیروهای دولتی به سوی معترضان در حماه تایید شود، این موضوع غیرقابل پذیرش خواهد بود.

آقای عنان همچنین خواهان تسریع در اعزام ناظران جدید به سوریه شد.

قبل از ارائه گزارش آقای عنان، احمد فوزی سخنگوی او گفت که تصاویر ماهواره ای بیانگر عدم خروج ادوات سنگین نظامی ارتش سوریه در مناطق شهری است.

به گفته او گزارش های معتبری وجود دارد که نشان می دهد نیروهای امنیتی سوریه به سراغ افرادی می روند که با ناظران در تماس هستند و در چند مورد این افراد را کشته اند.

سازمان ملل متحد تعداد کشته شدگان درگیری های ۱۳ ماه گذشته در سوریه را ۹۰۰۰ نفر برآورد کرده است ولی حکومت این کشور در ماه فوریه تعداد تلفات را ۳۸۳۸ نفر اعلام کرد که ۲۴۹۳ نفر از آنها شامل شهروندان غیرنظامی و ۱۳۴۵ نفر از آنها از نظامیان و اعضای نیروهای امنیتی بودند.

مطالب مرتبط