مرداک: نفوذی بر نخست‌وزیران بریتانیا نداشته ام

حق نشر عکس Reuters
Image caption پای روپرت مرداک، غول رسانه ای، امروز به هیات تحقیق قاضی لویسون باز شد. او گفت که همواره "اخلاقی" عمل کرده است

روپرت مرداک، غول رسانه ای، امروز (چهارشنبه، ۲۵ آوریل) در یک جلسه تحقیق که توسط هیات تحقیق قاضی لوینسون تشکیل شده بود، حضور یافت.

این هیات تحقیق در پی افشای ماجرای شنودهای تلفنی متعدد توسط روزنامه نگاران وابسته به رسانه های مرداک تشکیل شده است.

تا کنون ۱۱ نفر در ارتباط با این شنودهای غیر قانونی بازداشت شده اند و پرونده کیفری پنج نفر از آنان توسط پلیس به دادستانی عمومی بریتانیا تحویل داده شده است.

در جلسه امروز هیات تحقیق، از روپرت مرداک در خصوص مذاکراتش با تونی بلر، گوردون براون و دیوید کامرون، نخست وزیران سابق و فعلی بریتانیا سوال شد و او گفت که از هیچ یک از آنها چیزی مطالبه نکرده و از رسانه هایش به عنوان ابزار کسب نفوذ استفاده نکرده است.

او گفت تصور این که او بر سیاستمداران نفوذ ویژه ای دارد تنها "یک افسانه است" و هیچ رابطه ای میان حمایت او از دولت فعلی و درخواست خرید باقی سهام شبکه ماهواره ای BSkyB وجود نداشته است.

دو سال پیش شرکت نیوز اینترنشنال که به روپرت مرداک متعلق دارد، از دولت درخواست کرده بود که ۶۱ در صد سهام شبکه ماهواره ای BSkyB را بخرد تا ۱۰۰ درصد سهام آن شبکه را در اختیار داشته باشد.

نیوز اینترنشنال، شرکتی است که مجموعه روزنامه های گروه سان و تایمز را در بریتانیا منتشر می کند. نیوز آو د ورلد، یکی از روزنامه‌های این شرکت، تابستان گذشته در پی افشا شدن شنود تلفن های همراه تعطیل شد.

مرداک به هیات تحقیق گفت که "متاسفانه" در امور آن روزنامه دخالت نمی کرده اما با رفتار اخلاقی شخصی، مشخص کرده بود که از کارکنانش هم همیشه انتظار رفتار اخلاقی داشته است.

جیمز مرداک، فرزند روپرت، سال گذشته میلادی دو بار به کمیته فرهنگ و رسانه های پارلمان بریتانیا احضار شده بود تا در خصوص شنود غیر قانونی از تلفن‌های همراه توضیح دهد.

وی که ناچار به استعفا از مدیریت شرکت نیوز اینترنشنال پدرش شده است، دیروز در مقابل هیات تحقیق قاضی لوینسون شهادت داد.

مطالب مرتبط