نخست‌وزیر سابق مصر از شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری منع شد

احمد شفیق، نخست وزیر سابق مصر حق نشر عکس BBC World Service
Image caption احمد شفیق در آخرین روزهای حکومت حسنی مبارک، نخست وزیر شد

احمد شفیق، نخست وزیر سابق مصر امکان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری مصر را نیافته است.

کمیسیون انتخابات مصر، آقای شفیق را به دلیل حضور در حکومت حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر از حضور در رقابت‌های انتخاباتی منع کرده است.

طبق بندی از قانون که اخیرا در در مجلس تحت نفوذ اسلامگراها اصلاح شد، مقام‌های دوران حسنی مبارک حق شرکت در انتخابات را ندارند.

اصلاح این قانون روز سه شنبه، دو روز پیش از اعلام فهرست نهایی کاندیداها، توسط شورای نظامی حاکم تائید شد.

از ۲۳ کاندیدای اولیه برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری، تنها ۱۲ کاندیدا هم اکنون در عرصه رقابت‌ها حضور دارند.

عمر سلیمان، معاون حسنی مبارک و رئیس سازمان‌ اطلاعاتی آن زمان نیز که قصد شرکت در انتخابات را داشت، پیش از این به دلایل دیگری، رد صلاحیت شد.

کمیسیون انتخابات مصر همچنین صلاحیت دو کاندیدای برجسته اسلامگرایان را رد کرده است.

خیرت شاطر که از سوی اخوان المسلمین نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده بود و حازم ابو اسماعیل، نامزد سلفی‌ها هم از سوی این کمیسیون از حضور در انتخابات بازداشته شده‌اند.

اصلاح قانون انتخابات پس از آن مد نظر مجلس تحت کنترل اسلامگرایان قرار گرفت که عمر سلیمان از تصمیم خود برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.

با اصلاح قانون، هر فردی که در دوران مبارک، در دولت و در حزب حاکم دموکراتیک ملی، سمت بالایی داشت، از حضور در انتخابات ریاست جمهوری منع شد.

البته این امر شامل وزرای دولت مبارک نشده و به این ترتیب، شامل عمرو موسی، وزیر امور خارجه دولت حسنی مبارک نمی‌شود. عمرو موسی تا سال ۲۰۰۱ در دولت مبارک بود و پس از آن به عنوان دبیرکل اتحادیه عرب فعالیت کرد.

احمد شفیق که از سوی این کمیسیون رد صلاحیت شده، در آخرین روزهای حکومت حسنی مبارک، نخست وزیر شد. او پیش از آن به عنوان وزیر و فرمانده نیروی هوایی فعالیت داشت.

ستاد انتخاباتی آقای شفیق، پیش از اعلام نظر این کمیسیون، قانون جدید را "مایه شرمساری و معصیتی علیه قانون اساسی" خواند که بر انتخابات سایه می‌افکند.

جان لاین، خبرنگار بی بی سی در قاهره می‌گوید جنجال‌ها بر سر این رد صلاحیت‌ها باعث شده تا بحث‌ها بر سر سیاست‌ ها و شخصیت کاندیدها به حاشیه برود.

خبرنگار بی بی سی می‌گوید تنها یک ماه مانده به دور اول انتخابات، تبلیغات انتخاباتی در حال پا گرفتن است.

در حال حاضر، پیشتازان این رقابت‌ها، عمرو موسی، عبدالمنعم ابو فتوح عبدالهادی، اسلامگرای میانه رو و محمد مرسی، رئیس حزب آزادی و عدالت وابسته به اخوان المسلمین هستند.

مطالب مرتبط