محمود عباس: بازدید از مسجد‌‌ الاقصی مجاز است

محمود عباس حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی انتقاد از دیدار از مسجد الاقصی را مردود دانسته است

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار مسلمانان از مسجد الاقصی را مورد تایید قرار داده است.

در پی انتقادهایی که از بازدید اخیر یکی از روحانیون ارشد مصری و چند عضو خاندان سلطنتی اردن از مسجد الاقصی به عمل آمد، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، این انتقادها را مردود دانست.

هفته گذشته، مفتی علی جمعه، از روحانیون ارشد مصر، با سفر به بخش شرقی بیت المقدس، از مسجد الاقصی دیدن کرد اما پس از بازگشت به مصر، با انتقاد شدید برخی از اعضای پارلمان این کشور مواجه شد.

آنان خواستار استعفای مفتی به دلیل سفر به "سرزمین های اشغالی اعراب" شدند و چنین سفری را به منزله تایید حاکمیت اسرائیل بر شرق بیت المقدس دانستند.

همچنین، سفر دو تن از اعضای خاندان سلطنتی اردن به بیت المقدس شرقی برای زیارت مسجد الاقصی از سوی سیاستمداران اسلامگرای اردنی مورد انتقاد شدید قرار گرفت.

دولت اردن همچنان متولی مسجد الاقصی محسوب می شود اما بازدید از این مسجد مستلزم کسب مجوز و هماهنگی با اسرائیل است که بخش شرقی بیت المقدس را در اشغال دارد.

به گفته منتقدان بازدید ازمسجد الاقصی، چنین سفری به معنی پذیرش حق اسرائیل در ادامه اشغال سرزمین های فلسطینی و به مثابه "عادی سازی" روابط با این کشور است.

با این‌همه، محمود عباس در سخنانی در جمع گروهی از جوانان عرب که به رام الله، مقر وی در کرانه باختری رود اردن سفر کرده بودند، گفت که اعراب باید به تحریم سفر به بیت المقدس شرقی خاتمه دهند.

وی کسانی را که دیدار از مسجد الاقصی را محکوم کرده اند متهم کرد که تماس خود را "با حق و عدالت" از دست داده اند.

یکی از مقامات دفتر آقای عباس نیز گفته است که "زیارت مسجد الاقصی به معنی تایید اشغال اسرائیل نیست بلکه به منزله سفر به خانه مردم فلسطین است که تصادفا تحت اشغال خارجی است."

اختلاف بر سر شهر

مسجد الاقصی، که از جمله اماکن مقدس مسلمانان محسوب می شود، در بخش شرقی شهر بیت المقدس واقع است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption منتقدان دیدار از الاقصی چنین سفری را به منزله تایید حاکمیت اسرائیل بر بیت المقدس شرقی می دانند

در زمان تاسیس کشور اسرائیل در سال ۱۹۴۸، بخش غربی بیت المقدس (اورشلیم) تحت حاکمیت اسرائیل قرار گرفت و بخش شرقی به اردن داده شد.

در جریان جنگ سال ۱۹۶۷ اعراب و اسرائیل، نیروهای اسرائیلی بخش شرقی بیت المقدس را، همراه با اراضی متعلق به اردن در کرانه باختری رود اردن، تصرف کردند.

در سال ۱۹۸۸، دولت اردن حاکمیت بر سرزمین های واقع در کرانه باختری رود اردن، از جمله بیت المقدس شرقی را به سازمان آزادیبخش فلسطین، به عنوان نماینده مردم فلسطین، واگذار کرد هر چند سمت متولی اماکن مذهبی اسلامی این شهر را همچنان برای خود محفوظ نگه داشت.

از زمان امضای توافقنامه صلح اسرائیل و فلسطینیان در دهه ۱۹۹۰ و پیش بینی تشکیل کشور مستقل فلسطینی، فلسطینیان گفته اند که در نظر دارند بیت‌المقدس شرقی را پایتخت کشور خود قرار دهند.

در مقابل، اسرائیل بر حفظ یکپارچگی این شهر تحت حاکمیت خود تاکید کرده و گفته است که تمامی بیت المقدس را پایتخت دائم این کشور می داند.

موضوع حاکمیت بر بیت‌المقدس به عنوان یکی از مسائل دشوار در روند صلح اسرائیل و فلسطینیان مطرح بوده است.

جامعه جهانی حضور اسرائیل در بیت المقدس شرقی و بخش های دیگر کرانه باختری را "اشغال نظامی" می داند و به همین دلیل هم با ساخت شهرک‌های یهودی نشین در این مناطق مخالف است.

مطالب مرتبط