تظاهرات اعتراضی هزاران دانشجوی شیلیایی

حق نشر عکس Reuters
Image caption دانشجویان شیلیایی خواهان آموزش رایگان برای همگان هستند

ده‌ها هزار تن از دانشجویان شیلیایی در اعتراض به وضعیت نظام آموزشی در سطوح مختلف این کشور دست به تظاهرات زدند.

برگزارکنندگان می‌گویند که در روز چهارشنبه ۵۰ هزار تن در سانتیاگو، پایتخت، دست به راهپیمایی زدند. پلیس شمار راهپیمایان را ۲۵ هزار نفر اعلام کرده است.

دانشجویان شیلیایی در ماه‌های اخیر چندین تظاهرات بزرگ ترتیب داده‌اند و خواستار فراهم آوردن امکانات تحصیل رایگان برای همگان شده‌اند.

رهبران دانشجویان می‌گویند مبالغی که دولت محافظه‌کار سباستین پینه‌را، رییس‌جمهور، به بخش آموزش اختصاص داده کافی نیست. دولت شیلی می‌گوید تنها قادر به تامین آموزش رایگان برای چهل درصد از فقیرترین کودکان این کشور است.

تظاهرات عمدتا به طور مسالمت‌آمیزی پیش رفت و به پایان رسید. البته پس از آتش گرفتن یک اطاقک‌ پلیس، درگیری‌هایی میان دانشجویان و پلیس به وقوع پیوست.

تجمعات کوچکتری نیز در شهرهای دیگر، از جمله والپاره‌ایسو و کونسپسیون، برگزار شد.

گابریل اریف، از رهبران دانشجویان شیلی، به خبرگزاری افه اسپانیا گفته است: "ما راهمان در رقم زدن تاریخ را ادامه می‌دهیم. ما دانشجویان تا تبدیل آموزش رایگان به یک حق عمومی از پا نمی‌نشینیم".

دولت شیلی انتظار دارد با اصلاح نظام مالیاتی به ۷۰۰ میلیون دلار درآمد اضافی دست بیابد. دولت آقای پینه‌را می‌گوید قصد دارد بخش عمده این مبلغ را به بخش آموزش اختصاص دهد و همچنین نرخ بهره وام‌های دانشجویی را از ۶درصد به ۲درصد کاهش دهد.

اما گابریل افه، رهبر دانشجویی، می‌گوید راه زیادی تا تحقق خواسته‌های معترضان باقی مانده است.

او می‌گوید: "هنوز به تحصیل به عنوان یک مقوله مصرفی و قابل خرید و فروش نگریسته می‌شود و نه یک حق".

ناظران می‌گویند وضعیت مدارس و دانشگاه‌های شیلی از شدیدترین نمونه‌های خصوصی‌سازی نظام آموزشی در سراسر جهان است و نزدیک به ۴۰درصد بودجه بخش آموزش توسط خانواده‌های شیلیایی پرداخت می‌شود.