آزادی متهم بریتانیایی فروش سلاح به ایران با وثیقه

حق نشر عکس PA
Image caption کریستوفر تپین متهم است قصد فروش باتری‌هایی قابل استفاده در موشک هاوک به ایران را داشته است

کریستوفر تپین، تاجر بریتانیایی که به اتهام تجارت اسلحه به ایالات‌متحده مسترد شده بود، به قید وثیقه یک میلیون دلاری از زندان نیومکزیکو آزاد شد.

آقای تپین متهم است که قصد فروش باتری‌هایی با مصارف نظامی و قابل استفاده در ساخت موشک به ایران را داشته است.

مطابق اتهام وارده این قطعات با ارزشی معادل ۲۵ هزار دلار در ساخت موشک هاوک استفاده می‌شوند. آقای تپین پیشتر به بی‌بی‌سی گفته بود که در دوران بازداشت "از حقوقی کمتر از حقوق یک تروریست" برخوردار بوده است.

او اتهام فروش سلاح به ایران را رد می‌کند و خود را قربانی تهمت‌زنی اف‌بی‌آی می‌داند.

اگر وی بابت این اتهامات مجرم شناخته شود، ممکن است با محکومیتی تا ۳۵ سال حبس مواجه شود.

پیشتر دادستانی فدرال آمریکا به واسطه احتمال فرار آقای تپین و "خطرات احتمالی وی برای جامعه" با آزادی مشروط وی مخالفت کرده بود.

کنت شافر، وکیل کریستوفر تپین، گفته است که او باید گذرنامه خود را تسلیم کند و تنها مجاز به تردد در محدوده هیوستون و ال‌پاسوی تگزاس است.

آقای شافر می‌گوید: "تپین بسیار خوشحال است و ما در حال سفر به هیوستون هستیم تا خود را برای شرکت در دادگاه آماده کنیم".

مسترد کردن کریستوفر تپین یکی از تازه‌ترین مواردی است که مناقشه‌ای بر سر معاهده استرداد میان ایالات‌متحده و بریتانیا برانگیخته است.

منتقدان می‌گویند که بنا به این معاهده استرداد اتباع بریتانیایی به ایالات‌متحده ساده‌تر از استرداد آمریکایی‌ها به بریتانیا است، چرا که از مقامات آمریکایی مدارک کمتری برای ادعایشان طلب می‌کند.

البته سر اسکات بیکر، از قضات ارشد بریتانیایی، طی تحقیقی به این نتیجه رسیده است که معاهده برای طرف بریتانیایی منصفانه است.

مطالب مرتبط