اکونومیست:اقتصاد تاجیکستان معتاد به هروئین است

Image caption به گفته یک مقام اروپایی، قاچاقبران مواد مخدر در تاجیکستان همان افرادی هستند که با مواد مخدر مقابله می‌کنند

نشریه "اکونومیست"، چاپ لندن، در شماره اخیر خود نوشته است که مواد مخدر عامل ثبات اقتصادی تاجیکستان است.

در این مطلب از جمله آمده است که تاجیکستان فقیرترین جمهوری سابق اتحاد شوروی است، ولی بایتخت آن، شهر دوشنبه، سرشار از پول نقد است، ساخت و ساز آنجا در جوش است و خودروهای گران‌قیمت و تجملاتی در خیابان‌ها سیر می‌کنند.

به نوشته این نشریه، تخمین زده می‌شود که نزدیک به ۳۰ درصد تریاک افغانستان از طریق تاجیکستان به روسیه منتقل می‌شود. تحلیلگران می‌گویند که پولی که از قاچاق مواد مخدر به دست می‌آید، معادل ۳۰ الی ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است.

بر اساس آمار آژانس مبارزه با مواد مخدر تاجیکستان مصادره مواد مخدر از سال ۲۰۰۱ میلادی به این سو ۸۰ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که طبق آمار دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل، در این دوره تولید مواد مخدر در افغانستان نزدیک به دو برابر افزایش یافته است.

به گفته یک مقام اروپایی، قاچاقبران مواد مخدر در تاجیکستان همان افرادی هستند که با مواد مخدر مقابله می‌کنند. او می‌گوید: "ما به آنان خودرو می‌دهیم و آنان برای انتقال مواد مخدر از آن استفاده می‌کنند - به خانه‌هایشان بنگرید."

در ادامه مطلب به کمک‌های صدها میلیون دلاری جامعه بین‌الملل برای حفاظت از مرز و طرح‌های مبارزه با مواد مخدر اشاره شده است. اما، به نوشته این نشریه، این طرح‌ها کمک کرده که مقامات قاچاق مواد مخدر را تحت کنترل خود نگه دارند و رقبا را از دوره بیرون کنند.

کشورها و سازمان‌های امدادرسان به دولت تاجیکستان برای انجام وظایف اساسی‌اش مثل مدیریت آژانس مبارزه با مواد مخدر، کمک‌های مالی ارائه می‌کنند، ولی پیش چشم آن‌ها آقای رحمان "به ساختن کاخ‌هایی مجلل و بلندترین میله پرچم" مشغول است.

با این همه، دیپلمات‌های خارجی اذعان کرده‌اند که علاقه‌ای به تغییر وضع موجود ندارند، زیرا نمی‌خواهند فعالیت‌های ناتو در افغانستان مختل شود.

اکونومیست از قول کارشناسان می‌نویسد که ممانعت از تجارت پردرآمد مواد مخدر، "اقتصاد معتاد به هروئین" تاجیکستان را به زانو خواهد نشاند.

دیوید لوئیس از دانشگاه برادفورد بریتانیا می‌گوید که اگر مقامات بخواهند صادقانه به مبارزه با مواد مخدر اقدام کنند، بناچار با مقام‌های بلندپایه دولتی طرف خواهند بود. این امر می‌تواند به خشونت‌ها دامن زند و حتی آتش چنگ داخلی را دوباره برافروزد.

به این ترتیب، مواد مخدر به طور کنترل‌شده قاچاق می‌شود، پورشه‌هایی که غالباً در اروپا به سرقت رفته و در امتداد جاده ابریشم با مواد مخدر مبادله شده‌اند، در خیابان‌های شهر دوشنبه سیر می‌کنند و... ثبات اقتصادی هم تضمین می‌شود.