نگرانی جدی نسبت به 'نقض آتش بس' در سوریه

انفجار مهیب، هفتاد نفر را در شهر حماة سوریه کشت حق نشر عکس Reuters
Image caption تصاویر ویدئویی که توسط مخالفان منتشر شده اجسادی را نشان می‌دهد که از زیر آوار بیرون کشیده شده‌اند

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید که به شدت نگران گزارش هایی است که از نادیده گرفتن آتش بس توسط نیروهای دولتی سوریه و ادامه توپ باران مناطق پر جمعیت در این کشور دریافت می کند.

دبیر کل سازمان ملل روز پنجشنبه ۲۶ آوریل (هفتم اردیبهشت) گفت که ناظران اعزام شده به سوریه از نقض جدی طرح صلح توسط نیروهای دولت بشار اسد به او گزارش داده اند.

همزمان سخنگوی کوفی عنان، نماینده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در بحران سوریه، گفته "احمقانه" خواهد بود اگر بگوییم که آتش بس در سوریه جاری شده است اما تاکید کرد که مهمترین موضوع در حال حاضر اعزام هر چه زودتر تعداد بیشتری از ناظران بین المللی به داخل خاک سوریه است.

در همین حال، فعالان مخالف دولت سوریه می‌گویند نزدیک به هفتاد نفر در حمله‌ روز چهارشنبه (۲۵ آوریل) به یک خانه در شهر حماة که از پایگاه‌های اصلی مخالفان دولت بشار اسد بوده، کشته شده‌اند.

این افراد می‌گویند چندین خانه در منطقه مشاع طیران در جنوب حماة در یک انفجار بزرگ تخریب شده است.

رسانه‌های دولتی سوریه گفته‌اند که شانزده نفر در انفجار خانه‌ای که محل ساخت بمب توسط "گروه‌های تروریستی" بوده، کشته شده‌اند.

تصاویر ویدئویی که توسط مخالفان منتشر شده اجسادی را نشان می‌دهد که از زیر آوار بیرون کشیده شده‌اند.

در این فیلم‌های ویدئویی، مردی دیده می‌شود که جسد کودکی را در دست دارد و سایر مردم حاضر، "الله اکبر" می‌گویند.

فعالان مخالف دولت سوریه همچنین تصاویری را منتشر کرده‌اند که به نظر می‌رسد نیروهای امنیتی را در حین زنده به گور کردن یک مرد نشان می‌دهد.

در این فیلم ویدئویی، مردی که گفته شده از فعالان رسانه‌ای مخالفان است، در حال التماس برای نجات جان خود است. نیروهای امنیتی نیز در این تصاویر، در حال ریختن خاک بر سر او و دادن دشنام به خاطر دریافت پول برای ارسال مطالب به شبکه‌های ماهواره‌ای عربی هستند.

تائید صحت این فیلم برای بی بی سی امکان‌پذیر نیست.

تامین سوخت تانکهای سوری توسط 'ایران و روسیه'

امروز همچنین خبرگزاری رویترز گزارش داد که با وجود حمایت روسیه از خروج ارتش سوریه از مناطق شهری، مسکو همچنان به تحویل گازوئیل که از جمله برای سوخت تانک به کار می رود، ادامه می دهد و ایران نیز از جمله تامین کنندگان مواد نفتی سوریه است.

کشورهای غربی معاملات نفتی با سوریه را تحریم کرده اند اما اقدام سوریه و ایران که از معدود حامیان حکومت سوریه محسوب می شوند غیرقانونی نیست زیرا این دو کشور به تحریم خارجی سوریه نپیوسته اند.

سوریه که صادر کننده نفت است، دارای دو پالایشگاه نفتی است اما برای تامین مصرف داخلی، به واردات مواد نفتی به خصوص گازوئیل نیاز دارد.

مطالب مرتبط