قاضی هلندی محدودیت‌های بیشتر در مصرف حشیش را تایید کرد

حق نشر عکس AP
Image caption یک کافه‌دار گفته است که با اجرای قانون جدید، نود درصد از مشتریانش را از دست خواهد داد

یک قاضی در هلند قانون جدیدی را مورد تایید قرار داده که توریست‌های خارجی را از ورود به کافه های فروشنده "علف" و حشیش منع می کند.

هر چند که دولت هلند نسبت به مصرف مواد محرک "سبک" در کافه ها عکس العملی نشان نمی دهد، نگرانی ها از ورود توریست‌ها به آن کشور صرفا برای تهیه و مصرف چنین موادی افزایش پیدا کرده است.

قرار است این ممنوعیت از ماه آینده میلادی در سه استان جنوبی هلند آغاز شود و تا آخر سال جاری به کل کشور گسترش یابد.

اما یک گروه از صاحبان کافه ها با اقامه دعوا در دادگاه محلی لاهه گفته اند که این ممنوعیت نسبت به افراد غیر هلندی تبعیض‌آمیز است.

طبق قانون جدید، افراد مقیم هلند با داشتن کارت هویت همچنان خواهند توانست از این کافه ها استفاده کنند.

در هلند حدود ۷۰۰ کافه در تولید و فروش مواد محرک "سبک" فعال هستند. هر چند که فروش علف و حشیش قانونی نیست، جنبه کیفری ندارد و پلیس معمولا حمل و نگهداری پنج گرم علف را تحمل می کند.

وکیل چند نفر ار کافه‌داران گفته است که نسبت به تصمیم قاضی فورا تجدید نظر خواهی خواهد کرد. یک کافه دار به بی بی سی گفته است که با اجرای این قانون نود درصد از مشتریانش را از دست خواهد داد.

ابرهارد وان در لان، شهردار آمستردام نیز از مخالفان سرسخت اجرای این قانون است. او می گوید که یک سوم از توریست‌ها به آمستردام می آیند تا بتوانند در کافه ها علف و حشیش بکشند.

صاحبان کافه‌ها گفته اند که اگر تجدید نظر خواهی آنان در محاکم داخلی موفق نباشد به دادگاه اروپایی حقوق بشر مراجعه خواهند کرد، چرا که دولت هلند نباید بتواند بر اساس محل زندگی مردم نسبت به آنها تبعیض قائل شود.

مطالب مرتبط