'انفجار انتحاری' در پایتخت سوریه دست کم ده کشته برجای گذاشت

انفجار در دمشق حق نشر عکس x
Image caption تلویزیون دولتی انفجار در مرکز دمشق را به عملیات انتحاری مخالفان نسبت داده است

تلویزیون دولتی سوریه از وقوع یک "انفجار انتحاری" در مرکز پایتخت، دمشق، خبر داده است.

روز جمعه، ۸ اردیبهشت (۲۷ آوریل)، تلویزیون دولتی سوریه گزارش کرد که در برابر مسجد زین العابدین واقع در مرکز دمشق انفجار انتحاری روی داده که در اثر آن، حد اقل ده نفر کشته و بیش از بیست تن دیگر زخمی شده اند.

در گزارش تلویزیون دولتی سوریه که با پخش تصاویری از محل انفجار و اجساد کشته شدگان همراه بود، آمده است که برخی از قربانیان این انفجار غیرنظامی و برخی دیگر، از نیروهای امنیتی بوده اند.

معمولا مساجد سوریه در روزهای جمعه محل برگزاری تظاهرات ضد دولتی پس از مراسم نماز جمعه است و به همین دلیل هم مساجد در این روز از نزدیک تحت نظر نیروهای امنیتی قرار دارد.

از زمان آغاز اعتراضات ضد دولتی در سوریه در بیش از یک سال پیش، این چندمین باری است که رسانه های دولتی از وقوع انفجار انتحاری در شهرهای این کشور خبر داده و آن را ناشی از عملیات مخالفان معرفی کرده اند.

به گفته آنان، این گونه عملیات نشانه ارتباط حرکت اعتراضی با گروه های تندرو اسلامگراست.

در مقابل، مخالفان حکومت سوریه با وجود تایید حملاتی علیه مراکز و نیروهای امنیتی، دست زدن به عملیات انتحاری را مردود دانسته و گفته اند که از چنین روشی استفاده نمی کنند.

به گزارش خبرگزاری ها، تلویزیون عرب زبان العالم، متعلق به ایران نیز گزارش رسانه های دولتی سوریه در مورد انفجار در مرکز دمشق را همراه با تصاویر تکان‌دهنده ای از صحنه انفجار پخش کرده است.

انفجار روز جمعه در دمشق در حالی گزارش می شود که با وجود توافق دولت سوریه و مخالفان با برقراری آتش بس، گزارش های خبری از ادامه خشونت در نقاط مختلف این کشور حکایت دارد.

روز گذشته، وقوع انفجار در شهر حما تلفات سنگینی برجای گذاشت.

منابع دولتی گفتند که انفجار زمانی روی داد که گروهی از "تروریست ها" مشغول تهیه بمب بودند اما مخالفان دولت این انفجار را به اصابت موشک و خمپاره به مناطق مسکونی شهر نسبت دادند.

مقامات دولتی شمار کشته شدگان این انفجار را شانزده تن و مخالفان تا هفتاد نفر گزارش کردند.