آمریکا درباره اتهامات جنسی مامورانش در السالوادور تحقیق می‌کند

حق نشر عکس afp
Image caption ماموران سرویس مخفی آمریکا مسئولیت حفاظت از رئیس جمهور آمریکا را بر عهده دارند

سرویس مخفی آمریکا می گوید که در حال تحقیق در خصوص اتهاماتی درباره چند مامورش است که ادعا شده به کلوب استریپ تیزی در السالوادور رفته اند و به روسپیان و استریپرها پول پرداخت کرده اند.

گزارش شده که عده ای از محافظان شخصی رئیس جمهور آمریکا در سفری به السالوادور در سال ۲۰۱۱ برای لذت جویی جنسی، به روسپیان پول داده اند.

الایجا کامینگ، نماینده دمکرات در کنگره آمریکا گفته است که هنوز رئیس سرویس مخفی مدرک "موثقی" در این خصوص پیدا نکرده است، اما به او گفته است همچنان در حال تحقیق در این باره است.

هفته گذشته نیز اخبار مربوط به رسوایی جنسی چند تن از ماموران حفاظت از باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، در جریان سفر او به کلمبیا، مطرح شد.

این ماموران به آوردن ۲۰ روسپی به هتل محل اقامت خود در شهر کارتاخنا کلمبیا متهم شدند.

رسوایی از آنجا آغاز شد که یکی از این روسپیان در مشاجره با یکی از ماموران بر سر پول ۸۰۰ دلار دستمزد مطالبه کرده بود اما مامور آمریکایی تنها ۳۰ دلار به او داده بود.

هشت نفر از این ماموران پس از این رسوایی از شغل خود در سروس مخفی کناره گرفتند.

دوازده نفر از پرسنل ارتش هم در این رابطه تحت بازجویی قرار گرفتند.

سفر آقای اوباما به کلمبیا برای شرکت در اجلاس سران کشورهای قاره آمریکا صورت گرفته بود اما گزارش های مربوط به این رسوایی جنسی، تمامی اخبار این اجلاس را تحت شعاع خود قرار داد.

'نابخشودنی'

حق نشر عکس AP
Image caption هتل محل اقامت ماموران سرویس مخفی آمریکا در شهر کارتاخنا در کلمبیا

ادوین داناوان، سخنگوی سرویس مخفی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "هر اطلاعاتی که به دست ما برسد و موثق تشخیص داده شود با عملکردی متناسب پیگیری می شود."

شبکه ای تلویزیونی هم در سیاتل در گزارشی به نقل از سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که این وزارتخانه نیز در حال تحقیق در باره ماجرای السالوادور است.

بنا بر این گزارش عده ای از کارکنان سفارت آمریکا در السالوادور نیز به کلوب استریپ تیز رفته اند.

جوزف لیبرمن، سناتور نیز گفته است که برای دستیابی به جزئیات بیشتر و اینکه آیا رفتارهای گزارش شده این ماموران سرویس مخفی در میان ماموران امری متداول بوده است، در صدد است در سنای آمریکا جلسه استماع برگزار کند.

ماجراهای اخیر نگرانی‌های زیادی درباره امنیت رئیس جمهور آمریکا و افرادی که از او محافظت می کنند به وجود آورده است.

روز چهارشنبه، جانت ناپوتیلانو، وزیر امنیت داخلی آمریکا به هیئتی در سنای آمریکا گفت که امنیت باراک اوباما در خطر نبوده است، اما این سوءرفتار "نابخشودنی" است.

روز پنجشنبه، شیلا جکسون، نماینده کنگره آمریکا نیز به شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت که در پی رسوایی در کلمبیا، سرویس مخفی قصد دارد مقررات خود را تغییر دهد.

مطالب مرتبط