ایران: حامیان ارسال تسلیحات به سوریه مسئول کشتارها هستند

حق نشر عکس AFP
Image caption با وجود برقراری آتش‌بس، اعتراضات مخالفان و درگیری گروه‌های مسلح با ارتش سوریه ادامه داشته است

همزمان با ادامه رایزنی‌ها برای پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه، معاون وزیر امور خارجه ایران گفته است که حامیان ارسال تسلیحات به سوریه، مسئول کشتار مردم این کشور هستند.

به گزارش سایت رسمی وزارت امور خارجه ایران، حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه، روز شنبه، نهم اردیبهشت (۲۸ آوریل)، گفته است که "سوریه به خوبی از مرحله بحران امنیتی عبور کرده است، اما برخی طرف‌ها با ارسال سلاح و اقدامات تروریستی به دنبال اهداف خاصی هستند."

او طرح اصلاحات پیشنهادی بشار اسد را "مناسب‌ترین راهکار در قبال سوریه" خوانده و گفته است: "برخی طرف‌ها خود را برتر از سازمان ملل و طرح نماینده سازمان ملل در امور سوریه دانسته و تلاش می‌کنند اراده خود را با اقداماتی شتاب‌زده تحمیل کنند."

با این حال، او به کشور یا سازمان خاصی به عنوان حامی ارسال تسلیحات به سوریه اشاره‌ای نکرد.

روز جمعه، ۲۷ آوریل، به دنبال حمله‌ای انتحاری در دمشق، پایتخت سوریه، دست‌کم ۱۰ نفر کشته شدند.

رسانه‌های دولتی سوریه مخالفان مسلح دولت را مسئول این حمله معرفی کرده و انجام چنین عملیاتی را نشانه ارتباط معترضان سوری با گروه‌های تندرو اسلامگرا خوانده‌اند.

اما مخالفان دولت این اتهامات را رد کرده و گفته‌اند که با وجود حمله‌هایی که علیه مراکز و نیروهای امنیتی سوریه انجام می‌دهند، استفاده از عملیات انتحاری برای چنین حمله‌هایی را مردود می‌دانند.

سوریه کشورهای ترکیه و برخی اعضای اتحادیه عرب، از جمله عربستان سعودی و قطر را متهم می‌کند که به دنبال تسلیح مخالفان سوری بوده‌اند.

در مقابل، ایران و روسیه نیز به حمایت از نیروهای دولتی سوریه متهم می‌شوند.

ادامه خشونت‌ها

روز شنبه، ۲۸ آوریل، دیده‌بان حقوق بشر سوریه که از گروه‌های مخالف دولت سوریه است، گزارش داد که نیروهای ارتش دست‌کم ۱۰ نفر را در درگیری‌هایی در حوالی دمشق کشته‌اند.

همچنین خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) گزارش داده است که در درگیری ارتش با "گروه‌های مسلح تروریست" در حلب، سه سرباز و دو "تروریست" کشته شده‌اند.

مخالفان دولت گزارش داده‌اند که روز شنبه، ۲۸ آوریل، در نزدیکی شهر لاذقیه نیز درگیری‌هایی بین نیروهای ارتش و افراد مسلح مخالف دولت رخ داده است.

خشونت‌ها در سوریه در شرایطی ادامه دارد که دو طرف درگیر، با اجرای طرح صلح پیشنهادی کوفی عنان، فرستاده مشترک اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد در امور سوریه موافقت کرده بودند.

در چارچوب این طرح، باید از روز ۱۲ آوریل در سوریه آتش‌بس کامل برقرار می‌شد، ولی دو طرف همچنان در مناطق مختلف این کشور با هم درگیر بوده‌اند.

پیش از این، کوفی عنان گفته بود که با وجود اجرای آتش‌بس، خشونت در سوریه به میزان غیرقابل قبولی بالاست.

مطالب مرتبط