پلیس مالزی با مخالفان دولت درگیر شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption در تجمع اعتراضی مخالفان دولت مالزی در کوآلالامپور در روز شنبه، نزدیک به ۲۵ هزار نفر حضور داشتند

نیروهای پلیس ضدشورش مالزی برای متفرق کردن تجمع معترضان به دولت در کوآلالامپور، پایتخت، از گاز اشک‌آور و ماشین آبپاش استفاده کرده‌اند.

مخالفان دولت که خواهان اصلاحات سیاسی در مالزی هستند، امروز شنبه، ۲۸ آوریل (نهم اردیبهشت)، در یکی از میدان‌های مرکزی شهر کوآلالامپور دست به تجمع زدند.

بر اساس گزارش‌ها، در این تجمع اعتراضی نزدیک به ۲۵ هزار نفر حضور داشتند.

تغییر در سازکار انتخاباتی مالزی از مهم‌ترین خواسته‌های مخالفان دولت است.

آنها می‌گویند که شیوه کنونی برگزاری انتخابات به نفع ائتلاف تحت رهبری نجیب رزاق، نخست‌وزیر مالزی، است و باعث می‌شود این ائتلاف که برای سال‌ها بر مالزی حاکم بوده است، در انتخابات پیش رو نیز برنده شود.

تجمع روز شنبه، ۲۸ آوریل، یکی از بزرگ‌ترین تجمعات از نوع خود در یک دهه گذشته در مالزی به شمار می‌رود.

نیروهای پلیس صبح روز شنبه در عملیاتی گسترده در محوطه اطراف میدان مرداکا (میدان استقلال) کوآلالامپور موانعی را نصب کرده و سیم خاردار کشیدند.

اما با اقدام تظاهرکنندگان برای عبور از این موانع، درگیری‌هایی بین دو طرف رخ داد و نیروهای پلیس برای متفرق کردن معترضان، از گاز اشک‌آور استفاده کردند.

نمایندگان مجلس مالزی ماه گذشته مجموعه اصلاحاتی را در سازکار انتخاباتی این کشور تصویب کردند، ولی مخالفان دولت می‌گویند که این تغییرات، مسایل مهم مربوط به تقلب در انتخابات را حل و فصل نمی‌کند. آنها می گویند این مسائل باعث شده است ائتلاف حاکم بر مالزی از زمان استقلال این کشور (در سال ۱۹۶۵ میلادی)، همچنان بر سر قدرت باشد.

مطالب مرتبط