دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از برمه

حق نشر عکس AP
Image caption کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر ادامه روند اصلاحات در برمه تاکید کرد

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به نشانه حمایت این اتحادیه از اصلاحات اخیر در برمه به این کشور سفر کرده با آنگ سان سوچی، رهبر مخالفان دیدار و گفتگو کرده است. خانم اشتون همچنین از بازگشایی دفتری جدید در رانگون خبر داده است.

براساس گزارش های دریافتی این دفتر امروز (شنبه ۲۷ آوریل) به نشانه تعهد اتحادیه اروپا به تحولات سیاسی اخیر در برمه در این کشور بازگشایی می شود.

خانم اشتون در جریان این سفر بر ادامه اصلاحات در برمه تاکید کرده و گفته است مردم این کشور باید نسبت به آینده شان مطمئن باشند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفته است که این اتحادیه روند گسترش اصلاحات را نظاره خواهد کرد.

اوایل هفته جاری، اتحادیه اروپا تحریم های اعمال شده علیه برمه را به نشانه به رسمیت شناختن" تغییرات تاریخی " در این کشور به مدت یک سال به حال تعلیق در آورد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه خانم اشتون در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با آنگ سان سوچی که در رانگون برگزار شد گفت:" این روندی از تغییرات است. روندی غیرقابل برگشت که ادامه خواهد داشت."

گفته می شود نقش اتحادیه اروپا در برمه ارائه سرمایه و تخصص به ویژه در نواحی دورافتاده این کشور است.

به گفته دیپلمات ها دفتر جدید اتحادیه اروپا در رانگون علاوه بر نظارت بر نحوه برنامه های کمک‌رسانی، نقشی سیاسی هم خواهد داشت.

از بازگشایی این دفتر به عنوان اولین گام اتحادیه اروپا به سوی انجام ماموریتی کامل در برمه نام برده شده است.

قرار است خانم اشتون در چارچوب دیدارش از برمه به نایپیداو، پایتخت رفته و با تین سین، رئیس جمهور و تعدادی از مقامات ارشد این کشور هم دیدار کند.

تحریم فروش تسلیحات کشورهای اتحادیه اروپا به برمه همچنان ادامه خواهد داشت. این اتحادیه همچنین گفته است انتظار می رود که سایر زندانیان سیاسی بدون قید و شرط آزاد شده و محدودیت های اعمال شده بر تعدادی از این زندانیان که قبلا آزاد شده اند، رفع شود.

ریچل هاروی، خبرنگار بی بی سی در جنوب شرق آسیا می گوید سفر خانم اشتون به برمه، تازه ترین مورد از ملاقات های سیاسی مقامات تراز اول جهان با سیاستمداران این کشور است.

به گفته خبرنگار بی بی سی این دیدارها نشان می دهد که جامعه بین الملل خواهان سرعت بخشیدن به گسترش روابط با برمه است.

مطالب مرتبط