ناراضی نابینای چینی 'تحت حمایت آمریکا' قرار دارد

حق نشر عکس AP
Image caption آقای چن که به خاطر افشای سقط جنین اجباری هفت هزار زن در استان شاندونگ به چهار سال زندان محکوم شده بود، از پایان دوره محکومیتش در سال ۲۰۱۰ در حبس خانگی به سر می برد

در پی فرار چن گوانگ‌چنگ، ناراضی نابینای چینی از حبس خانگی، گروهی متشکل از ناراضیان چینی که در آمریکا مستقر هستند، از مذاکره بین مقامات چین و آمریکا در مورد سرنوشت آقای چن خبر داده اند.

گروه موسوم به "چاینا اید" (یاری چین ) می گوید از منابع نزدیک به آقای چن دریافته که او تحت حمایت آمریکا قرار دارد، اما وزرات خارجه آمریکا گزارشات منتشره در مورد حضور این ناراضی را در سفارت آمریکا در پکن رد کرده است.

این نگرانی وجود دارد که حساسیت این موضوع بر دیدار هیلاری کلینتون، وزیرخارجه آمریکا از پکن که قرار است هفته آینده انجام شود، تاثیر داشته باشد.

خانم کلینتون خواستار آزادی آقای چن شده است.

آقای چن که به خاطر افشای سقط جنین اجباری هفت هزار زن در استان شاندونگ به چهار سال زندان محکوم شده بود، از زمان پایان دوره محکومیتش در سال ۲۰۱۰ در حبس خانگی به سر می برد.

فعالان حقوق بشر در چین می گویند به رغم مراقبت شدید از خانه چن گوانگ‌چنگ، او یکشنبه گذشته موفق به فرار شد.

این ناراضی چینی پس از فرار از حبس خانگی در یک پیام ویدئویی خطاب به نخست وزیر چین گفت که خواهان تحقیق درباره ضرب و شتم اعضای خانواده اش است.

براساس گزارش‌های دریافتی، برادر و برادرزاده و کسانی که به فرار آقای چن کمک کرده اند، توسط پلیس بازداشت شده اند.

ناوی پیلای، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل، نسبت به وضعیت آقای چن و خانواده اش ابراز نگرانی کرده است.

مطالب مرتبط