سارکوزی ادعای نقش داشتن حزبش در سقوط استراوس کان را رد کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption یک وب سایت چپ گرا در فرانسه نیکلا سارکوزی را متهم کرده که در مبارزات انتخاباتی اش در دور اول کمکی 66 میلیون دلاری از حکومت قذافی دریافت کرده است.

نیکلا سارکوزی نقش داشتن حزبش در سقوط دومینیک استراوس کان را رد کرد.

پیشتر دومینیک استراوس کان رییس سابق صندوق بین المللی پول ادعا کرده بود عوامل نزدیک به آقای سارکوزی پس از رسوایی جنسی سال گذشته او باعث افول سیاسی اش شده اند.

آقای سارکوزی در پاسخ به این ادعا به خبرنگاران گفت بهتر است استراوس کان " ساکت بماند و فرانسوی ها را با حرف هایش خسته نکند."

رییس سابق صندوق بین المللی پول در مصاحبه با روزنامه گاردین گفته بود اتهامات علیه او توسط مخالفانش سازماندهی شده بودند.

آقای استراوس کان اگرچه تایید کرده که معتقد نیست در تله ای گرفتار شده اما افزوده که وقایع به دست کسانی که اهداف سیاسی داشته اند شکل گرفته است.

روزنامه گاردین نوشته است واضح است که آقای استراوس کان به کسانی که برای نیکلا سارکوزی و حزب او کار می کنند اشاره دارد.

آقای استراوس کان سال گذشته پس از متهم شدن به آزار جنسی یک خدمتکار در هتلی در نیویورک، مجبور به استعفا شد.

اتهام وارده به آقای استراوس کان اگرچه پس گرفته شد اما باعث شد که او نتواند در این دوره از رقابت های ریاست جمهوری فرانسه شرکت کند.

نیکلا سارکوزی در جریان مبارزات انتخاباتی اش تعبیر آقای استراوس کان از وقایع را رد کرد و گفت: "حرف کافی است. من معتقدم آقای استراوس کان بهتر است در برابر قانون پاسخگو باشد."

حمایت لیبی

آقای سارکوزی در فرانسه در نظرسنجی ها از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه عقب است.

مشکلات رییس جمهوری فرانسه با اتهامات بدتری درخصوص ارتباط او با معمر قذافی رهبر سابق لیبی بیشتر شده است.

مدیا پارت یک وب سایت چپ گرا ادعا کرده اسنادی دارد که نشان می دهد مبارزات انتخاباتی آقای سارکوزی در سال ۲۰۰۷ کمکی ۶۶ میلیون دلاری از حکومت قذافی دریافت کرده بود.

به نظر می رسد این سند که به عربی است و تاریخ سال ۲۰۰۶ را نشان می دهد به امضای موسا کوسا رییس سرویس اطلاعات خارجی لیبی رسیده است.

این سند به "توافقی اصولی برای حمایت از مبارزات انتخاباتی نیکلا سارکوزی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه با اعطای معادل ۶۶ میلیون دلار " اشاره می کند.

این وب سایت ماه گذشته نیز ادعاهایی مشابه را مطرح کرده بود.

آقای سارکوزی گفته این ادعاها "مضحک" است و افزوده اگر هم قذافی به مبارزات انتخاباتی او کمک کرده باشد رییس جمهوری فرانسه " چندان هم قدردان او نبوده" که اشاره ای به نقش آقای سارکوزی در سقوط معمر قذافی است.

مطالب مرتبط