واکنش‌ها به سخنان کم سابقه رئیس سابق شین‌بت

 یووال دیسکین حق نشر عکس AP
Image caption رئیس سابق امنیت داخلی اسرائیل هشدار داده بود که حمله نظامی به مراکز اتمی ایران می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد

کم تر کسی در اسرائیل انتظار داشت که رئیس سابق سازمان امنیت داخلی این کشور سکوت یک ساله خود را با چنین حمله شدیدی به نخست وزیر و وزیر دفاع بشکند.

یووال دیسکین، رئیس سابق سازمان "شین بت"، موضع گیری های بنیامین نتانیاهو و ایهود باراک درباره برنامه اتمی ایران را زیر سوال برده و گفته است: "سگی که پارس می کند گاز نمی گیرد. متاسفانه باید بگویم که من در این مورد (ایران) در دولت اسرائیل پارس کردن های زیادی شنیده ام."

دوره تصدی شش ساله یووال دیسکین بر "شین بت" در ماه مه سال ۲۰۱۱ پایان یافت.

او وعده داده بود که پیش از آن که نظراتش را با مردم و رسانه در میان بگذارد، یک سال صبر کند.

مشاوران بنیامین نتانیاهو می گویند که آقای دیسکین به علت آن که برای ریاست سازمان جاسوسی موساد برگزیده نشد، چنین صحبت هایی کرده است.

یهودا بن مئیر، کارشناس موسسه مطالعات امنیت ملی در دانشگاه تل آویو، یووال دیسکین را یک فرد "وطن پرست" توصیف می کند و در عین حال می گوید که او می توانست دیدگاهش را به طور ملایم تر بیان کند.

این کارشناس می گوید: "ما در عبری ضرب المثلی داریم که هر پیامبری سبک نبوت خاص خودش را دارد. هر منتقد هم بر اساس خصوصیات شخصی اش انتقاد می کند… صحبت های دیسکین به احتمال زیاد بیانگر اختلافاتی است که طی تصدی بر شین بت با دولت داشته است."

رئیس سابق امنیت داخلی اسرائیل هشدار داده بود که حمله نظامی به مراکز اتمی ایران می تواند نتیجه معکوس داشته باشد.

به باور او، ایران پس از چنین اقدامی، به جای آن که پنهانی و به تدریج به سوی بمب اتمی حرکت کند، علنا، به سرعت و با حمایت کشورهای مسلمان دیگر این کار را انجام خواهد داد.

این در حالیست که مقام های ایرانی تمام جوانب برنامه هسته ای خود را صلح آمیز می دانند و درباره پیامدهای حمله به آن هشدار داده اند.

دنباله روی از داگان؟

آقای دیسکین اولین مقام امنیتی بازنشسته نیست که به مواضع بنیامین نتانیاهو و ایهود باراک در مقابل ایران حمله می کند.

مئیر داگان، رئیس سابق سازمان موساد هم حمله احتمالی اسرائیل به مراکز هسته ای ایران را به عنوان گزینه ای "ابلهانه" رد کرده بود.

افرایم اینبر، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک بگین - سادات، به بی بی سی فارسی می گوید: "به نظر من، آنها (دیسکین و داگان) فکر می کنند که زمان حمله به ایران احتمالا نزدیک است و از این امر خشنود نیستند."

مشاوران بنیامین نتانیاهو، پیشتر مئیر داگان را متهم کرده بودند که قصد دارد با حملات لفظی به دولت، برای ورود به عرصه سیاسی زمینه چینی کند.

دوره تصدی آقای داگان بر موساد در اواخر سال ۲۰۱۰ میلادی به پایان رسید.

آریل شارون، نخست وزیر پیشین اسرائیل، مئیر داگان را به ریاست موساد انتخاب کرده بود.

یووال دیسکین هم در زمان نخست وزیری ایهود اولمرت رئیس شین بت شده بود.

ناظران می گویند که جانشینان این دو در شین بت و موساد، با دولت بنیامین نتانیاهو رابطه خوبی دارند، به خصوص که توسط او هم برگزیده شده اند.

مطالب مرتبط