مخالفان دولت در بحرین دوباره محاکمه می‌شوند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

بر اساس حکم یک دادگاه تجدیدنظر در بحرین، عبدالهادی خواجه، زندانی معترض بحرینی که دست به اعتصاب غذا زده است، به همراه ۲۰ فعال دیگر مخالف دولت، دوباره محاکمه خواهد شد.

محاکمه دوباره آقای خواجه در یک دادگاه غیرنظامی انجام می‌شود.

یک دادگاه نظامی عبدالهادی خواجه را به حبس ابد محکوم کرده است. او در ماه ژوئن سال گذشته به توطئه علیه حکومت بحرین متهم شد.

گفته شد که او هدایت اعتراضات ضددولتی بحرین در سال گذشته را به عهده داشته است.

آقای خواجه از ماه ژانویه گذشته به مدت سه ماه، در اعتراض به محکومیت خود، در اعتصاب غذا بوده و وضعیت او وخیم گزارش شده است.

حق نشر عکس AP
Image caption آقای خواجه به هدایت اعتراضات ضددولتی بحرین در سال گذشته متهم شده است

بر اساس حکم دادگاه تجدیدنظر، به پرونده ۲۰ نفر دیگر از فعالان مخالف دولت نیز دوباره رسیدگی خواهد شد.

هفت نفر از این افراد به طور غیابی محاکمه شده‌اند.

خبرگزاری رسمی بحرین (بنا) به نقل از یک مقام رسمی این کشور، خبر موافقت دادگاه تجدیدنظر با محاکمه دوباره ۲۱ نفر از مخالفان دولت بحرین را اعلام کرده است.

فرانک گاردنر، خبرنگار بی‌بی‌سی که به بحرین رفته است، می‌گوید که با اعلام حکم دادگاه تجدیدنظر، جمعیتی از مخالفان دولت که در مقابل ساختمان دادگاه جمع شده بودند، فریاد شادی سر دادند.

'مضحک'

حق نشر عکس Mjishi
Image caption "عبدالهادی خواجه به دنبال سه ماه اعتصاب غذا ۲۵ درصد از وزن خود را از دست داده است"

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که صدور حکم دادگاه تجدیدنظر به معنای رد حکم پیشین دادگاه نظامی است، هرچند که آقای خواجه در طول دوره بازبینی در پرونده‌اش همچنان در بازداشت خواهد بود.

خدیجه خواجه موسوی، همسر آقای خواجه درباره این روند به بی‌بی‌سی گفت: "به نظرم مضحک است. این چه سبک روند حقوقی است؟"

او گفت: "آنها باید پرونده را در همان جلسه محاکمه اول به دادگاه غیرنظامی می‌فرستادند."

خانم خواجه اضافه کرد که به نظر او، مقامات بحرین به دنبال "خرید زمان" هستند و تنها می‌خواهند به رسانه‌ها نشان دهند که به دنبال حل و فصل موضوع هستند.

او اضافه کرد: "سیستم و سازکار رسیدگی به پرونده در دادگاه جدید هم مشابه دادگاه پیشین خواهد بود و تنها لباس و پوشش حاضران در دادگاه تغییر خواهد کرد."

خانم خواجه موسوی خواهان آزادی فوری همسرش و دیگر مخالفان دولت از زندان شد.

او در واکنش به ادعاهایی که درباره حمایت ایران از مخالفان دولت بحرین مطرح شده است، گفت: "ما چیزی از ایران نمی‌خواهیم و ایران نیز ربطی با ما ندارد."

آقای خواجه تابعیت دوگانه دارد و به جز بحرین، شهروند دانمارک نیز هست.

به دنبال صدور حکم دادگاه تجدیدنظر، سفیر دانمارک در بحرین از تصمیم دادگاه برای نگه داشتن آقای خواجه در بازداشت انتقاد کرد و بار دیگر خواست که او به دلایل بشردوستانه و برای مداوا به دانمارک منتقل شود.

گفته شده است که عبدالهادی خواجه به دنبال سه ماه اعتصاب غذا ۲۵ درصد از وزن خود را از دست داده و به دلیل وضعیت وخیمی که داشت به بیمارستان منتقل شده است.

همسرش به بی‌بی‌سی گفت که روز یکشنبه با او ملاقات داشته است.

او اضافه کرد: "او به شدت ضعیف شده است، اما امروز تصمیم خواهد گرفت که چه کار بکند."

در عین حال، خانم خواجه گفت که در روزهای گذشته در طول دوره‌ای که آقای خواجه در بیمارستان بستری بوده است، به اجبار برای پنج روز، با لوله تغذیه شده و بعد، با موافقت خودش، به او سرم وصل کرده‌اند.

مطالب مرتبط