دبیرکل سازمان ملل متحد به تغییرات در برمه 'خوش‌‎بین' است

حق نشر عکس Reuters
Image caption بان کی‌مون اولین فرد غیربرمه‌ای به شمار می‌رود که در پارلمان برمه سخنرانی کرده است

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد که برای سفری سه‌روزه به برمه رفته است، می‌گوید که نشانه‌های تغییر در برمه به چشم می‌خورد، اما لازم است اقدامات بیشتری برای برقراری دموکراسی و مصالحه در این کشور انجام شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین از رئیس‌جمهور برمه و آنگ سن سوچی، رهبر مخالفان او، خواسته است تا در مسیر تغییرات، در کنار هم باشند.

دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه، ۳۰ آوریل (۱۱ اردیبهشت)، در جمع نمایندگان پارلمان برمه گفت که مسیر "برای بازگشت (به عقب)، بسیار باریک" است و از "بصیرت، رهبری و جسارت" رئیس‌جمهور برمه و آنگ سن سوچی، رهبر مخالفان او، تقدیر کرد.

او گفت: "برمه می‌تواند با چالش‌های توسعه و آشتی (طرفین) مقابله کند، ولی این کار، نیازمند تعهد کامل و مشارکت است."

بان کی‌مون اولین فرد غیربرمه‌ای به شمار می‌رود که در پارلمان برمه سخنرانی کرده است.

او در این اظهارات تاریخی تاکید کرد: "مسیر تغییرات (در برمه)، بسیار دشوار، ولی در عین حال، برای بازگشت (به عقب) خیلی باریک است."

سوچی در پارلمان برمه حاضر می‌شود

همزمان با دیدار دبیرکل سازمان ملل متحد با نمایندگان پارلمان برمه، آنگ سن سوچی، رهبر مخالفان دولت برمه، اعلام کرد که در شرایط کنونی، حاضر است به عنوان نماینده جدید پارلمان، در مراسم سوگند وفاداری شرکت کند.

گزارش شده است که خانم سوچی و دیگر اعضای حزب تحت رهبری او که در انتخابات اخیر برمه رأی آورده‌اند، به عنوان نمایندگان جدید، در نشست پارلمان در روز چهارشنبه آینده حضور خواهند یافت.

پیش از این، آنها به محتوای سوگند وفاداری نمایندگان پارلمان برمه اعتراض کرده و در جلسه بازگشایی پارلمان حاضر نشده بودند.

آنها گفته بودند متنی که باید به عنوان سوگند وفاداری خوانده شود، در زمان حکومت نظامیان در برمه تنظیم شده است و باید عبارت‌های آن تغییر داده شود.

'موقعیت حساس'

دبیرکل سازمان ملل متحد در پارلمان برمه گفت که این کشور در موقعیتی حساس قرار دارد و بعد از چندین دهه حکومت نظامیان، پارلمان برمه باید به تنهایی، عرصه‌ای برای حضور نمایندگان تمام مردم برمه باشد.

او تاکید کرد که سازمان ملل متحد آماده است تا به هر روش ممکن، به برمه کمک کند.

او پیش از این، نسبت به تغییرات در برمه ابراز خوش‌بینی کرده و گفته بود که لازم است "روند شکننده تغییرات" در این کشور مورد حمایت قرار گیرد.

بان کی‌مون که با رئیس‌جمهور برمه دیدار کرده است، به زودی با خانم سوچی ملاقات خواهد کرد.

آنگ سن سوچی که حزب تحت رهبریش توانست ۴۳ کرسی را در انتخابات اول آوریل به دست آورد، در زمان سفر پیشین بان کی‌مون به برمه در بازداشت بود و ۱۵ ماه بعد آزاد شد.

آقای بان گفته است که به دنبال یافتن "راه‌هایی عملی" است که از طریق آنها سازمان ملل متحد بتواند به برمه کمک کند.

دبیرکل سازمان ملل متحد آخرین بار در سال ۲۰۰۹ میلادی به برمه رفته بود.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در حال دیدار از برمه است.

دیدار این دیپلمات‌های عالی‌رتبه از برمه، یک سال پس از روی کار آمدن یک دولت اصلاح‌طلب در این کشور انجام می‌شود.

مطالب مرتبط