دو انفجار مرگبار شهر ادلب در سوریه را لرزاند

حق نشر عکس Reuters
Image caption یکی از انفجارها در ادلب در نزدیک هتل محل اقامت ناظران سازمان ملل متحد رخ داده است

بر اساس گزارش‌ها از سوریه، وقوع دو انفجار مرگبار در شهر ادلب در شمال سوریه، مرگ چندین نفر را به دنبال داشته است.

تلویزیون دولتی سوریه گزارش داده است که دو بمبگذار انتحاری با دست زدن به این حمله، هشت نفر را کشته‌اند.

اما سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه که از گروه‌های مخالف دولت به شمار می‌رود، اعلام کرده است که بیش از ۲۰ نفر در این حمله‌ها که ماموران امنیتی را هدف قرار داده، کشته شده‌اند.

در شرایط کنونی، سازمان ملل متحد در حال اعزام ناظران خود به سوریه بوده است تا بر روند برقراری آتش‌بس و اجرای طرح صلح نظارت کنند.

به زودی ۳۰ نفر از این ناظران در سوریه مستقر می‌شوند، ولی سازمان ملل متحد هشدار داده است که لازم است نیروهای بیشتری به کار گرفته شوند.

ادامه خشونت‌ها

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفته است که بمب‌ها در شهر ادلب در نزدیکی ساختمان سازمان اطلاعاتی ارتش و ستاد مرکزی سازمان اطلاعاتی نیروی هوایی سوریه منفجر شده‌اند.

تلویزیون دولتی سوریه گزارش داده است که "دو بمبگذار انتحاری تروریست" دست به این حمله زده‌اند که مرگ هشت نفر و زخمی شدن ده‌ها نفر دیگر از غیرنظامیان و نیروهای امنیتی را به دنبال داشته است.

در تصاویری که از تلویزیون دولتی سوریه پخش شده‌اند، ساختمان‌هایی که بخشی از آنها فروریخته است و نیز خیابان‌هایی مملو از پاره آجر و قلوه سنگ، و لاشه‌های خودروها دیده می‌شود.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه همچنین از وقوع انفجاری شدید در نزدیکی دمشق، پایتخت سوریه، خبر داده و گفته است که این انفجار تلفاتی را به دنبال داشته، هرچند تاکنون منبع مستقلی این گزارش را تایید نکرده است.

تلویزیون دولتی سوریه نیز گزارش داده است که در طول دیشب، سه مرد با آرپی‌چی به ساختمان بانک مرکزی سوریه در دمشق حمله کرده‌اند، ولی این گزارش نیز هنوز تایید نشده است.

جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی در بیروت می گوید که شهر ادلب، از مراکز اعتراضات ضددولتی در سوریه بوده است، ولی در روزهای اخیر و به دنبال استقرار ناظران سازمان ملل متحد، این شهر شرایط آرامی داشته است.

مخالفان دولت گفته‌اند که یکی از انفجارهای امروز (دوشنبه)، تنها ۲۰۰ متر با هتل محل اقامت ناظران سازمان ملل متحد در ادلب فاصله دارد.

درخواست ناظران سازمان ملل متحد

همزمان با ادامه خشونت‌ها در سوریه، ژنرال رابرت مود، رئیس هیات ناظران سازمان ملل متحد، وارد این کشور شده است.

قرار است ۳۰ ناظر سازمان ملل متحد در روزهای آینده به او بپیوندند که در این صورت، تعداد ناظران این سازمان در سوریه دوبرابر می‌شود.

بر اساس مصوبه سازمان ملل متحد، در چارچوب طرح صلح پیشنهادی کوفی عنان، فرستاده ویژه مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه، تا ۳۰۰ نفر از ناظران سازمان ملل متحد در سوریه مستقر خواهند شد.

با این حال، ژنرال مود هشدار داده است: "۱۰ ناظر غیرمسلح، ۳۰ ناظر غیرمسلح، ۳۰۰ ناظر غیرمسلح و حتی هزار ناظر غیرمسلح هم نمی‌توانند تمام مشکلات را حل کنند."

او به خبرنگاران گفت: "برای آن که طرح (پیشنهادی) کوفی عنان موفق شود، از همه می‌خواهم که دست از خشونت بکشند و به ما کمک کنند تا به خشونت‌های مسلحانه در هر شکلی که هستند، پایان دهیم."

مخالفان دولت سوریه می‌گویند که از زمان اعلام برقراری آتش‌بس در سوریه از روز ۱۲ آوریل تاکنون، دست‌کم ۵۰۰ نفر کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط