تظاهرات در لندن علیه 'کشتار هزاره‌ها' در پاکستان

Image caption تظاهرکنندگان در برابر سفارت پاکستان در لندن خواهان رسیدگی به ترور شیعیان هزاره در این کشور شده‌اند

گروهی از هزاره‌های ساکن بریتانیا امروز دوشنبه ۳۰ آوریل (۱۱ اردیبهشت) در مقابل سفارت پاکستان در لندن دست به تظاهرات زدند.

تظاهرکنندگان، که پلیس شمار آنان را حدود سیصد نفر تخمین می‌زند، خواهان توجه جدی دولت پاکستان و جامعه جهانی به قتل و ترور اهالی این اقلیت شیعه در پاکستان هستند.

این تظاهرات در ادامه اعتراضاتی است که در پی قتل هشت تن از هزاره‌ها در شهر کویته بروز کرده‌است.

کمتر از یک ماه پیش موتورسواران مسلح این افراد را به ضرب گلوله کشتند. در ماه گذشته دست کم ۲۵ نفر از هزاره‌های کویته به قتل رسیده‌اند.

هزاره‌های پاکستان در اعتراض به دور تازه خشونت‌ها دست به اعتراضات گسترده‌ای زده‌اند. آنان خود را قربانیان قتل‌های هدفمند می‌دانند.

عبدالله اکبری، از فعالان هزاره در لندن، که در مقابل سفارت پاکستان حاضر بود، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که خشونت‌ علیه هزاره‌ها با سایر خشونت‌های فرقه‌ای و نزاع شیعیان و سنی‌ها در پاکستان متفاوت است.

او گفت: "من فکر نمی‌کنم که مساله تنها مذهبی باشد. چرا که از میان همه شیعه‌ها بیشترین خشونت متوجه هزاره‌ها است".

او گفت که دست کم ۵۰۰ نفر از "شهروندان بی‌گناه، شامل کارگر و تجارت‌پیشه کشته شده‌اند ولی رسیدگی جدی قضایی انجام نگرفته است".

به گفته آقای اکبری، هزاره ها مسئولیت این قتل‌ها را، که وی "کشتار کور شیعیان هزاره" توصیف می‌کند، تا اندازه‌ای متوجه لشکر جنگوی می‌دانند. پیشتر رحمان ملک‌زاده، وزیر داخله پاکستان نیز لشکر جنگوی و سپاه صحابه را مسئول قتل شیعیان هزاره دانسته بود.

لشکر جنگوی سازمان تندرویی شبه نظامی و سنی مذهب است که در دو سوی مرز افغانستان و پاکستان فعالیت می‌کند.

هزاره‌های پاکستان از سوی گروه‌های سنی، نظیر سپاه صحابه، متهم به همکاری با ایران هستند.آنان از جمله بابت اقدام به برگزاری "روز قدس" مورد انتقاد قرار گرفته بودند.

آقای اکبری این اتهام را رد می‌کند و آن را بهانه‌ای می‌داند که "گروه‌های تروریستی برای توجیه کشتار هزاره‌ها" از آن استفاده می‌کنند.

هزاره‌های معترض، خواهان پیگیری و محاکمه عاملین قتل‌های اخیر هستند.