زیپی لیونی از نمایندگی مجلس اسرائیل استعفا کرد

Image caption زیپی لیونی حدود چهارده سال در کنست نماینده بود

زیپی لیونی، نخست وزیر پیشین و نماینده پارلمان اسرائیل اعلام کرده است که از نمایندگی کنست (پارلمان) استعفا می‌کند و فعالیت‌های سیاسی خود را کاهش می‌دهد.

او در بیانیه کوتاهی که منتشر کرده، نوشته است که هرگز سیاست برای او همه چیز نبوده و عرصه سیاسی در اسرائیل "پر از بدگمانی و کثیف" شده است.

او یک ماه پس از شکست در انتخابات برای رهبری حزب کادیما استعفای خود را اعلام کرده است. ماه گذشته شائول موفاز، وزیر سابق دفاع و نماینده کنست در رای‌گیری داخلی حزب کادیما، اصلی ترین حزب مخالف دولت، در مقابل خانم لیونی به رهبری این حزب رسید.

با این حال خانم لیونی گفته است که در صحنه اجتماعی باقی خواهد ماند و از عضویت در حزب کادیما کناره گیری نخواهد کرد. او گفت که اسرائیل برایش "بسیار عزیز" است.

او یکی از نخستین سیاستمداران اسرائیلی است که به حزب کادیما پیوست که در سال ۲۰۰۵ توسط آریل شارون پایه گذاری شد. او پس از آقای شارون و اهود اولمرت، سومین رهبر این حزب نوپا بود.

کادیما به رهبری خانم لیونی با آنکه در انتخابات گذشته توانست بیشترین تعداد کرسی را در کنست به دست آورد، اما نتوانست تشکیل دولت دهد و دولت ائتلافی به رهبری بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود، تشکیل شد.

کادیما در حال حاضر بزرگترین حزب در کنست است، اما نظر سنجی ای که اخیرا انجام شده حاکی از آن است که احتمالا این حزب در انتخابات سال آینده نیمی از کرسی هایی را که اکنون در اختیار دارد، از دست خواهد داد.

'موجودیت اسرائیل در خطر است'

حق نشر عکس AP
Image caption خانم لیونی دومین زنی است که در تاریخ اسرائیل به نخست وزیری رسیده است

خانم لیونی استعفای خود را روز سه شنبه تقدیم روون ریولین، رئیس کنست کرد.

خانم لیونی گفت: "روزی که تصمیم گرفته شد، کادیما بنیان گذاشته شود، در کنار آریل شارون بودم. این حزب با هدف تشکیل دولت امید و مسئولیت پایه گذاشته شد."

خانم لیونی گفت که از تصمیم گیری هایی که شاید به از دست دادن رهبری در حزب کادیما منجر شده، پشیمان نیست.

او گفت که اسرائیل "نیازی ضروری دارد که با فلسطینیان و جهان عرب به توافقی دائمی دست یابد."

خانم لیونی همچنین گفت که با رهبری کنونی "موجودیت اسرائیل در خطر است".

او گفت: "خطر واقعی، سیاستی است که مانند کبک سر در برف فرو برده است که شاید احتیاجی نباشد که حتما رئیس شین بت از آن آگاه شود."

احتمالا اشاره او به انتقادی است که یووال دیسکین، رئیس سابق سازمان امنیت داخلی اسرائیل (شین بت) علیه بنیامین نتانیاهو و سیاست های دولت او در خصوص صلح خاورمیانه و اقدامات پیشگیرانه احتمالی اسرائیل علیه تاسیسات هسته ای ایران مطرح کرده بود.

زیپی لیونی، ۵۴ ساله، دومین زنی است که در تاریخ اسرائیل به نخست وزیری رسیده است.

او در سال ۱۹۹۹ برای نخستین بار برای نمایندگی کنست انتخاب شد. خانم لیونی پیش از رسیدن به نخست وزیری، مسئولیت های وزارتخانه هایی چون امور خارجه، کشاورزی و دادگستری را برعهده داشت.

مطالب مرتبط