اوباما: در افغانستان پایگاه دائمی نمی سازیم

باراک اوباما حق نشر عکس Getty
Image caption باراک اوباما، گفت آمریکا با مسئولیت پذیری جنگ را تمام می کند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از پایگاه نظامی بگرام در افغانستان، برای مردم کشورش سخنرانی تلویزیونی کرد و خبر داد که کشورش قصد ندارد در افغانستان پایگاه دائمی بسازد.

آقای اوباما در سالگرد کشته شدن اوسامه بن لادن، رهبر القاعده، به افغانستان رفته بود تا توافقنامه استراتژیک همکاری های آمریکا و افغانستان را با رئیس جمهوری این کشور امضا کند.

آقای اوباما، این توافقنامه را که بر اساس آن افغان ها خود مسئول حفظ امنیتشان می شوند، مهم توصیف کرد.

او گفت که در اجلاس پیش روی ناتو در شیکاگو، کشورهای عضو هدفی را تعریف می کنند که بنا به آن از سال آینده، نیروهای افغان رهبری عملیات را در این کشور به دست بگیرند.

او در سخنرانی خود درباره اینکه چرا نیروهای آمریکا به یک باره از افغانستان خارج نمی شوند، گفت آنها می خواهند زمانی از کشور خارج شوند که افغانستان به ثبات رسیده باشد.

آقای اوباما، از سربازان آمریکایی که در افغانستان هستند تشکر کرد و گفت که او نمی خواهد سربازان آمریکایی در افغانستان کشته شوند اما باید کاری که در افغانستان شروع شده به پایان برسد: "ما باید با مسئولیت پذیری این جنگ را به پایان ببریم."

ناظران می گویند که رئیس جمهوری آمریکا در سالی که انتخابات ریاست جمهوری هست، می خواهد به مردم کشورش اطمینان دهد که جنگ در حال تمام شدن است و به افغانستان هم بگوید تا زمانی که طالبان به فعالیت می پردازد، همراه آنهاست.

آقای اوباما که در تاریکی شب به افغانستان رفته بود و پیش از سپیده، این کشور را ترک کرد، در سخنان خود به نزدیکی سحر هم اشاره کرد و گفت که آمریکایی ها در دهه گذشته در جنگ بودند و "حالا در تاریکی افغانستان، می توانیم روشنایی روزی جدید را در افق ببینیم."

او درباره توافقنامه ای که با حامد کرزی امضا کرده هم گفت در آن توافقنامه آمده که آمریکایی ها نیروهای افغان را برای عملیات ضد تروریستی آموزش می دهند و اینکه از افغان ها انتظار دارند که شفافیت بیشتر و پاسخگویی بیشتری داشته باشند.

آقای اوباما همچنین گفت که برنامه خروج از افغانستان مشخص است.

آمریکا بناست تا سال ۲۰۱۴ میلادی تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج کند. اما بنا به توافقنامه ای که دو کشور با هم امضا کردند روابط نظامی و غیرنظامی آنها برای سال ها ادامه خواهد داشت.

مطالب مرتبط