فعال چینی مدافع حقوق بشر سفارت آمریکا در پکن را ترک کرد

چن حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خروج "داوطلبانه" چن از سفارت آمریکا در پکن از یک معضل پیچیده در روابط دیپلماتیک دو کشور جلوگیری کرد

یک فعال چینی مدافع حقوق بشر که به سفارت آمریکا پناه برده بود، همزمان با ورود هیات عالیرتبه آمریکایی به پکن محل سفارتخانه را ترک کرده است.

روز چهارشنبه، ۱۳ اردیبهشت (۲ مه)، به نقل از منابع سفارت ایالات متحده در پکن گزارش شد که چن گوانگ‌چنگ، از منتقدان نقض حقوق بشر در جمهوری خلق چین که پس از فرار از بازداشت خانگی به سفارت آمریکا در پکن پناه برده بود، "برای معاینات و معالجات پزشکی" محوطه سفارتخانه را ترک کرده است.

براساس این گزارش، آقای چن پس از خروج از سفارت "به یک درمانگاه در پکن مراجعه کرد و به افراد خانواده خود پیوست."

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست نیز گزارش کرده است که گاری لوک، سفیر آمریکا در پکن، در تماس تلفنی با این روزنامه گفته است که همراه با آقای چن در یک اتومبیل عازم درمانگاه است.

خبرنگار این روزنامه گفته است که توانست با این ناراضی چینی صحبت کند و از او شنید که حالش خوب است.

چن گوانگ‌چنگ، که نابیناست، در سال ۲۰۰۵ به دلیل انتقاد از آنچه که سقط جنین و عقیم سازی اجباری در منطقه سکونت خود می خواند، بازداشت شد و سال بعد، دادگاه پس از یک محاکمه کوتاه، او را به چهار سال حبس محکوم کرد.

آقای چن پس از خاتمه دوران محکومیت زندان، در خانه خود تحت نظر قرار گرفت اما شش روز پیش، موفق شد از بازداشت خانگی بگریزد و گفته شدکه به سفارت آمریکا در پکن پناهنده شده است هر چند مقامات آمریکایی رسما این گزارش ها را تایید نکرده بودند.

حق نشر عکس AFP
Image caption ماجرای پناه بردن شهروند چینی به سفارت آمریکا در آستانه سفر هیات بلندپایه آمریکایی بدون سروصدا حل و فصل شد

خروج این ناراضی چینی از سفارت آمریکا با ورود هیات آمریکایی به ریاست هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه، و تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری ایالات متحده به پکن همزمان بوده است.

این شهروند چینی ظاهرا پس از آن از سفارت آمریکا خارج شد که مقامات چینی اطمینان دادند می تواند "در امنیت کامل" در کشور خود زندگی کند.

وزیر خارجه آمریکا گفته است که "عمل به این تعهد" بسیار مهم است و افزوده که دولت آمریکا به تماس با آقای چن و خانواده اش ادامه می دهد.

سفر دو روزه هیات آمریکایی به چین در راستای انجام مذاکرات سالانه دو کشور در مورد مسائل اقتصادی و سیاسی صورت می گیرد و گفته می شود که علاوه بر مشکلات اقتصاد جهانی، برنامه های هسته ای ایران و کره شمالی و ناآرامی در سوریه از جمله موضوع های اصلی در دستور مذاکرات سال جاری دو طرف است.

انتقاد وزارت خارجه چین

در پی انتشار خبر خروج چن گوانگ‌چنگ از سفارت آمریکا، خبرگزاری رسمی چین - شین هوا - متن بیانیه وزارت خارجه این کشور را منتشر کرد که در آن، ایالات متحده به دلیل پناهندگی چن گوانگ چن به سفارت آن کشور مورد انتقاد شدید قرار گرفته است.

در بیانیه وزارت خارجه چین آمده است که "اطلاع یافته ایم که چن گوانگ‌چنگ، ساکن فرمانداری لینیی در استان شاندونگ، در اواخر ماه آوریل سال جاری وارد سفارت آمریکا در پکن شد و شش روز بعد، به میل خود محل سفارتخانه را ترک گفت."

وزارت خارجه چین سفارت آمریکا را متهم کرده که "به شیوه ای غیرمتعارف" به شهروند چینی اجازه ورود داده و افزوده است که دولت چین "ناخرسندی عمیق" خود را از این رفتار مقامات سفارت ابراز کرده است.

حق نشر عکس xinhua
Image caption وزارت خارجه چین ورود شهروند ناراضی این کشور به سفارت آمریکا در پکن را مورد انتقاد شدید قرار داده است

در ادامه این بیانیه، رفتار ایالات متحده در این ماجرا به منزله دخالت در امور داخلی چین و در نتیجه، غیرقابل قبول خوانده شده و آمده است که "سفارت ایالات متحده در چین ملزم به رعایت ضوابط مربوطه در عرف بین‌المللی و قوانین چین است و نباید به اقداماتی دست بزند که با وظایف این سفارتخانه انطباق کامل ندارد."

وزارت خارجه چین خواستار عذرخواهی ایالات متحده شده و گفته است که آمریکا باید این ماجرا را مورد بررسی دقیق قرار دهد و با مجازات افراد مسئول، اطمینان حاصل کند که چنین رویدادی دیگر تکرار نخواهد شد.

وزارت خارجه چین، ظاهرا در تلاش برای خاتمه دادن بدون سروصدا به این ماجرا، می افزاید: "دولت چین ملاحظه کرده است که طرف آمریکایی ضمن توجه جدی به ابراز نگرانی چین، اطمینان داده است که تصمیمات مقتضی را برای پیشگیری از بروز حوادث مشابه در آینده اتخاذ و اجرا خواهد کرد."

در پایان این بیانیه، ضمن ابراز امیدواری به اینکه آمریکا "به طور جدی به بررسی سیاست ها و رفتار خود بپردازد و به شکلی موثر از روابط گسترده دوجانبه حفاظت کند" آمده است که چین کشوری است که در آن حکومت قانون برقرار است و "در حالیکه حقوق مشروع تمامی شهروندان تحت حمایت قانون اساسی و قوانین موضوعه قرار دارد، آنان هم متقابلا ملزم به اطاعت از این قوانین هستند."

در حالی که ادامه حضور آقای چن در سفارت آمریکا می توانست نتایج سفر دو روزه هیات آمریکایی به پکن را به مخاطره بیاندازد، به نظر می رسد که خروج "به موقع" این ناراضی چینی از سفارت آمریکا و صدور بیانیه انتقادآمیز وزارت خارجه چین به منزله تمایل جدی دو کشور به ختم ماجرا بوده است.

مطالب مرتبط