انتخابات یونان: نسیم دگرگونی بر آتن می‌وزد

حق نشر عکس bbc
Image caption یونانیان امیدوارند دوره سیاسی نویی در یونان آغاز شود و دولتی پاسخگو و غیرفاسد سر کار بیاید

همه جا پر از شعار است، روی درخت‌ها و دیوار خانه‌ها. مثل چراغ‌های کریسمس این سو و آن سوی شهر آویزانند. کسانی نفس نفس زنان و پر جوش و خروش بحث می‌کنند و همه شب تا دیر وقت محفل‌های بحث برپا است. این آخرین هفته پیش از رسیدن به حساس‌ترین انتخابات کشور در سه دهه اخیر است.

فرای همه جدل‌ها به نظر می‌رسد که هنوز اغلب یونانی‌ها تصمیم نگرفته‌اند که به چه کسی رای بدهند.

دست کم به این دلیل که امسال ۳۲ حزب هستند که می‌توان میانشان به انتخاب دست زد. تصور بر این است که هشت تا ده تایشان به مجلس راه بیابند.

در حالی که چند روزی بیشتر به موعد رفتن به پای صندوق رای نمانده، بسیاری از یونانی‌ها می‌گویند هنوز نمی‌دانند باید کدام حزب را برگزید. البته هرچند درباره حزب منتخبشان تصمیم نگرفته‌اند، درباره ضرورت تغییر مصممند.

دو حزب عمده‌ای که ائتلاف حاکم را تشکیل می‌دهند، یعنی حزب راست میانه دموکراسی نو و حزب سوسیالیست پاسوک، خشم عمومی را علیه خود برانگیخته‌اند.

مردم ناامید یونان آنان را بابت سیاست‌های ریاضتی دو سال گذشته‌، فقدان رشد اقتصادی و عدم تغییر نظام سیاسی سرزنش می‌‌کنند.

به رغم این که آخرین نظرسنجی‌ها هنوز از سهم چشمگیر پاسوک و دموکراسی نو می‌گویند، مجموع رای آنها به یکی از پایین‌ترین سطوح تاریخشان رسیده است.

رای دهندگانی که به عادت مالوف از آنان حمایت می‌کردند، رو به سمت و سوهای دیگری چرخانده‌اند.

ژرژ نیکیتیادیس، جانشین وزیر گردشگری از حزب پاسوک می‌گوید: "این دشوارترین انتخاباتمان تاکنون بوده است".

"اتخاذ انبوه سیاست‌های اقتصادی مردم را مضطرب کرده است. شمار احزاب کوچکی که در حال جذب آرا هستند برای ما نگران‌کننده است، چرا که به باور ما، این ما هستیم که توان تشکیل دولت را داریم. ماییم که پیشگامان مقابله با ورشکستگی یونان بودیم".

آقای نیکیتیادیس همه ماه‌های گذشته را به عذرخواهی مشغول بوده است. "ما بر اشتباهاتمان واقفیم. برخلاف سایر احزاب از مردم عذر می‌خواهیم و ضرورتی اخلاقی برای اظهار تاسف احساس می‌کنیم".

همچنان که محبوبیت دو حزب اصلی سقوط می‌کند، دیگران به سرعت حمایت جلب می‌کنند.

اروپا به دقت جهش بلند محبوبیت احزاب چپگرایی چون چپ دموکراتیک و ائتلاف چپ را نظاره می‌کند. هر دوی آنها مشتاقند که شرایط دریافت کمک مالی از کشورهای دیگر را تغییر دهند و این امر اروپا را نسبت آنان محتاط می‌کند.

آنان با سخنرانی‌های ضد ریاضت اقتصادی رای‌دهندگان زیادی را جلب کرده‌اند و احزاب چپ در مجموع یک اکثریت بالقوه مجلس هستند.

مدعیان جدید

پانوس کامنوس، نماینده و عضو سابق دموکراسی نو، در ماه فوریه حزب خود، به نام "یونانیان مستقل" را به راه انداخت.

او گفته است که اگر به مجلس راه بیابد با هیچ یک از کسانی که شرایط اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول برای اعطای کمک‌های مالی را پذیرفته‌اند، ائتلاف نخواهد کرد.

اگر نتایج نظرسنجی‌های اخیر را بپذیریم، حزب یونانیان مستقل ظرف دو ماه به سومین حزب عمده یونان بدل شده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دولت یونان در مواجهه با بحران اقتصادی با موانع بسیاری روبرو بوده است

کسانی که فکر می‌کنند اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول استقلال کشورشان را نقض کرده‌اند، از این حزب حمایت می‌کنند.

ترنس کویک، یک چهره تلویزیونی که سخنگوی این حزب شده است، می‌گوید: "مشتی نزول‌خوار، به رهبری آلمان، کشورمان را به اشغال خود در آورده‌اند".

"۱۹۷۴ سالی بود که در آن دیکتاتوری به پایان رسید. حالا هم وقت به پایان رسیدن دوران پس از دیکتاتوری است. دوره‌ای جدید آغاز شده و امور در حال تغییرند".

تانوس تزامیرس به شروعی دوباره برای یونان خوشبین است. او، که در سیاست به کلی تازه وارد است، می‌گوید باید یونان را از نو ساخت.

حزب او، که دسامبر گذشته تاسیس شده است، به نحوی درخور "بازسازی یونان" نام دارد و هیچ یک از اعضایش تاکنون سیاستمدار نبوده‌اند.

او می‌گوید: "در همه این سالیان دو یونان مجزا وجود داشته‌اند. اولی همان یونان فاسدی است که شما می‌شناسید. و دومی یونانی است خاموش که از مردمانی خلاق، با وقار و سخت‌کوش تشکیل شده است".

"اکنون وقت آن رسیده که یونان 'دیگر' صحنه سیاسی تازه‌ای رقم بزند. بدهی‌ها مساله ما نیستند، مساله آن سیستمی است که بدهی به بار می‌آورد. ما باید یونان را دوباره بسازیم".

آقای تزامیرس می‌گوید که هر روزه یونانیانی با این طرز فکر به حزبشان می‌پیوندند.

او می‌داند که بعید است در انتخابات پیش رو برگزیده شود، اما بر این باور است که اگر صدایش شنیده شود بسیاری به او می‌پیوندند.

ترقی راست افراطی

در یونان هم مانند باقی اروپا، راست افراطی نقش بزرگتری یافته است.

حزب "سپیده زرین" در پایین شهر آتن اقبال گسترده‌ای دارد؛ بسیاری از مردم که فکر می‌کنند دولت از پس رفع مشکل بزرگ مهاجرت کشور برنمی‌آید و این حزب راه‌حل‌های تندروانه‌ای را پیش کشیده است.

این حزب ستایش خود نسبت به برخی از سیاست‌های هیتلر را پنهان نمی‌کند و نشانش نیز صلیبی شکسته را به ذهن متبادر می‌کند، اگرچه حزب می‌گوید که این نشان ملهم از یکی از نقوش باستانی یونانی است.

تانوس ورمیس، استاد تاریخ مدرن در دانشگاه آتن، آنان را متهم می‌کند که در عین مساعدت به یونانی‌های بومی به مهاجرین غیرقانونی حمله می‌کنند.

او می‌گوید: "سپیده زرین پدیده نویی در سیاست یونان است. یک جور رابین هود محلی که مدام ممکن است از او گردن کلفتی سر بزند".

حق نشر عکس AFP
Image caption نشان حزب راست افراطی "سپیده زرین" یادآور صلیب شکسته نازی‌ها است

به گفته او مردم یونان گیج شده‌اند و نمی‌دانند که هم اینک چه می‌خواهند.

به نظر او مردم باید به دور از خشم و عصبانیت پای صندوق بروند تا یونان در فردای انتخابات دولتی کاری داشته باشد، نه مشتی سیاستمدار جنجالی و بی‌فایده که فقط به دنبال حفظ رهبری و قدرت خود هستند.

احزابی هم هستند که می‌خواهند گرد هم بیایند و همکاری کنند.

دورا باکویانیس، رهبر اتحاد دموکراتیک، گفته است که تحت شرایطی مشخص حاضر به ائتلاف است.

تانازیس زورباس، سخنگوی حزب او، می‌گوید او از تکثر احزاب کوچک استقبال می‌کند.

به گفته او "اگر احزاب بیشتری وارد دولت شوند، اتفاق خوبی افتاده است. احزاب بیشتر، گفتگوی بهتری خواهند داشت و کمک می‌کنند از بحران خارج شویم و پیشرفت کنیم".

وقتی نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند اطمینانی نسبت به شکل‌گیری اکثریت مجلس توسط احزاب سنتی نیست، احتمالا احزاب کوچک در آینده نزدیک نقش بزرگتری بازی خواهند کرد.

هنوز نمی‌توان گفت که آیا آنان توان آن را دارند که اثر قابل توجهی بر دولت و عرصه سیاسی پیچیده یونان بگذارند.

بیشتر یونانی‌ها امیدوارند که دوران طولانی و پرمشقت بحران اقتصادی فرجام خوبی داشته باشد.

بیشترشان بر این امیدند که دوره سیاسی جدیدی در یونان آغاز شود و از میان خرابی‌های به بارآمده دولتی پاسخگو و غیرفاسد برآید.

مطالب مرتبط