معمای مرگ مامور اطلاعاتی بریتانیا حل‌نشده ماند

حق نشر عکس PA
Image caption جسد گرت ویلیامز، مامور ام‌‌آی‌6، درون ساکی در منزل خودش پیدا شده بود

فیونا ویلکاکس، از پزشکی قانونی بریتانیا می‌گوید اگر چه "بعید است" که بتوان توضیحی قانع‌کننده برای مرگ مشکوک گرت ویلیامز، مامور ام‌آی‌6، یافت، اما روشن است که او "به نحوی خلاف قانون به قتل رسیده است".

پزشکی قانونی بریتانیا در پی تحقیقی هفت روزه اعلام کرده که آقای ویلیامز نمی‌توانسته خود به تنهایی درون ساکی رفته باشد که جسدش در آن پیدا شده است.

جسد این مامور ۳۱ ساله درون ساکی بزرگ در خانه‌اش در لندن پیدا شد. بدن او اثری از اعمال خشونت یا مسمومیت نداشت. همچنین گفته شده بود که او احتمالا زنده وارد ساک شده است و نشانه‌ای وجود ندارد که او را وادار به این کار کرده باشند.

خانم ویلکاکس می‌گوید: "اغلب سوالات مهم در پرونده ویلیامز بی‌پاسخ مانده‌اند". وی همچنین از برخورد مقامات ام‌آی‌6 با این پرونده انتقاد کرده است.

Image caption کارشناسان با بازسازی صحنه، به این نتیجه رسیده‌اند که آقای ویلیامز نمی‌توانسته به تنهایی و به اراده خود وارد ساکی شده باشد که جنازه‌اش در آن پیدا شده است. از سوی دیگر نشانه‌ای در دست نیست که وی با خشونت وادار به این کار شده باشد

یکی از موارد مشکوک این پرونده این است که مدیر بالادست آقای ویلیامز به رغم گذشتن یک هفته از غیبت او در ماه اوت ۲۰۱۰، این امر را گزارش نکرد.

مقامات ام‌آی‌6 می‌گویند که مدرکی دال بر ارتباط مرگ گرت ویلیامز با مسائل کاری او در دست نیست.

یکی از نمایندگان ارشد این سازمان گفته است که هیچ یک از ماموران سازمان مخفیانه به صحنه کشف جسد گرت ویلیامز نرفته‌اند و هیچ صحنه‌سازی و یا لاپوشانی در کار نبوده است.

خانواده آقای ویلیامز گفته‌اند که به باور آنان او توسط "ماموری متخصص در 'جادوی سیاه' سرویس‌های امنیتی" به قتل رسیده است. اشاره آنان به این مطلب است که هیچ ردی از آنچه بر آقای ویلیامز گذشته است، در دست نیست.

گرت ویلیامز را "اعجوبه‌ای" توصیف کرده‌اند که در ۲۱ سالگی مدرک دکترایش را کسب کرده بود.