خروج ناراضی چینی از سفارت آمریکا پس از تهدید خانواده اش

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای چین در معیت دیپلمات های آمریکایی به یک بیمارستان رفت

چن گوانگ چنگ، ناراضی نابینای چینی که پس از فرار از حبس خانگی به سفارت آمریکا در پکن پناه برده بود، این مکان را ترک کرده است.

بعضی از گزارش ها علت خروج آقای چن را از سفارت آمریکا تهدید خانواده اش به وسیله مقام های چینی عنوان کرده اند.

دولت آمریکا اعلام کرده است که از تهدید احتمالی خانواده آقای چن بی خبر است و او هیچ وقت از ایالات متحده درخواست پناهندگی نکرده است.

خروج آقای چن از سفارت آمریکا با سفر هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا به پکن همزمان بود.

چن گوانگ چنگ پس از فرار از حبس خانگی در روستایی در استان شاندونگ، در سفارت آمریکا مخفی شده بود.

مقام های آمریکایی در یک هفته گذشته از اظهار نظر درباره مخفیگاه او خودداری می کردند.

خانم کلینتون در حالی به همراه یک هیات عالی رتبه برای گفت و گوهای سالانه راهی پکن شد که موضوع آقای چن بر روابط میان آمریکا و چین سایه انداخته بود.

وکیل آقای چن گفته است که موکلش از دریافت تضمین از مقام های دولتی راضی است.

دیپلمات های آمریکایی آقای چن را پس از خروج از سفارتخانه این کشور، به بیمارستان بردند تا به همسر و دو فرزندش بپیوندد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از آقای چن گزارش کرد که او پس از این که آمریکایی ها او را از تهدید خانواده اش به وسیله مقام های چینی مطلع کردند، به این نتیجه رسیده است که در صورت خروج از سفارت، به وسیله آمریکایی ها مورد حمایت قرار خواهد گرفت.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با رد این گزارش گفت: "هیچ مقام آمریکایی با چن درباره تهدید فیزیکی و حقوقی علیه همسر و فرزندانش صحبت نکرده است. چینی ها هم چنین تهدیدی را با ما مطرح نکردند."

اما او افزود که مقام های چینی به اطلاع سفارت آمریکا رسانده بودند که در صورت عدم خروج آقای چن از سفارتخانه، خانواده اش به شاندونگ برگردانده می شود و او امکان پیوستن به آنها را از دست خواهد داد.

شبکه خبری سی ان ان در گزارشی اعلام کرد که با آقای چن صحبت کرده است و حس می کند که آمریکا او را رها کرده است و به خاطر نگرانی از جانش خواهان خروج از چین است.

شبکه خبری سی ان ان در گزارشی اعلام کرد که با آقای چن صحبت کرده است و حس می کند که آمریکا او را رها کرده است و به خاطر نگرانی از جانش خواهان خروج از چین است.

آقای چن که به خاطر افشای سقط جنین اجباری هفت هزار زن در استان شاندونگ به چهار سال زندان محکوم شده بود، از پایان دوره محکومیتش در سال ۲۰۱۰ در حبس خانگی به سر می برد.

او که ۴۰ سال سن دارد، فاقد تحصیلات دانشگاهی است ولی به خاطر مشاوره حقوقی به روستاییان و کشاورزان به "وکیل پابرهنه" معروف شده است.

مطالب مرتبط