بخشی از اسناد و مدارک اسامه بن لادن منتشر شد

محل سکونت بن لادن در ابیت آباد حق نشر عکس Reuters
Image caption اسامه بن لادن سال پیش در جریان عملیات کماندوهای آمریکایی در ابیت‌آباد در خارج از اسلام آباد، پایتخت پاکستان کشته شد

هفده سند از مجموعه اسنادی که در حمله نیروهای ویژه آمریکا به خانه‌ محل سکونت اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده به دست آمده بود، در اختیار عموم قرار داده شده است.

در حمله به محل سکونت اسامه بن لادن در ابیت‌آباد در پاکستان نزدیک به شش هزار سند به دست نیروهای آمریکایی افتاد.

اسامه بن لادن سال پیش در جریان عملیات کماندوهای آمریکایی در ابیت‌آباد در خارج از اسلام آباد، پایتخت پاکستان کشته شد.

باراک اوباما، مرگ بن لادن را 'روز خوبی برای آمریکا' دانسته و گفته بود جهان بدون او امن تر و بهتر است.

ناراحتی از ایران

در این مدارک و اسناد در باره تغییر نام القاعده و لزوم تمرکز بر حمله به آمریکا بحث شده است.

کارشناسانی که در انتشار این اسناد و مدارک دخیل بودند می‌گویند این مدارک نشان می‌دهند که بن لادن برای کنترل گروه‌های سرکش جهادی، تقلا می‌کرد و از دست آنها عاجز شده بود.

Image caption مدارک منتشر شده از سپتامبر ۲۰۰۶ تا آوریل ۲۰۱۱ را در بر می‌گیرند و شامل نامه‌هایی از سایر سران القاعده نیز هست

این مدارک توسط بخش تحقیقاتی آکادمی نظامی وست پوینت ارتش آمریکا منتشر شده است.

در آنها نوشته شده که بن لادن از حملات به مسلمانان ناراضی بود و از گروه‌هایی که دست به این کار می‌زدند خواسته بود تا اهداف آمریکایی را هدف قرار دهند.

در این نامه‌ها به این اشاره شده که بن لادن نسبت به دور شدن مسلمانان از ایدئولوژی جهاد، نگران بود و در نامه‌ای به تاریخ سال ۲۰۱۰، نوشت: "باید دور تازه‌ای برای تصحیح اشتباهاتی که مرتکب شده‌ایم، آغاز شود."

او نوشت: "با این کار و با کمک خدا، اطمینان بخش بزرگی از افرادی که اعتمادشان را به ما از دست داده‌اند، باز به دست خواهیم آورد."

فرانک گاردنر، خبرنگار امور امنیتی بی بی سی می‌گوید این اسناد و مدارک را باید در چارچوب خاص خود مورد مطالعه قرار داد.

او می‌گوید آمریکا می‌خواهد بن لادن را نیرویی شکست خورده و ناکام در عوض نیرویی که نباید آن را انکار کرد، معرفی کند.

فرانک گاردنر می‌افزاید که باید به یاد داشت که رهبر القاعده کماکان برای بسیاری یک چهره نمادین به شمار می‌رود، چون برای مدتهای طولانی توانست از دست آمریکایی‌ها بگریزد.

مدارک منتشر شده از سپتامبر ۲۰۰۶ تا آوریل ۲۰۱۱ را در بر می‌گیرند و شامل نامه‌هایی از سایر سران القاعده نیز هست.

برخی از این اسناد و مدارک، حاکی از رابطه متشنج القاعده و ایران است.

برخی نامه‌های به دست آمده از محل سکونت رهبر القاعده نشان می‌دهد که این گروه از نحوه آزادی بازداشتی‌های این گروه، منجمله خانواده بن لادن توسط ایران عصبانی بوده و ناراحتی و تکدر خود را از این مساله که "ایرانی‌ها نمی‌خواهند نشان دهند که در حال مذاکره با ما یا پاسخ به فشارهای وارده از جانب ما هستند"، ابراز کرده بود.

اسناد منتشر شده، همچنین نشان‌دهنده حمایت دولت و یا ارتش پاکستان از بن لادن نیست. در این نامه‌ها به "برادران مورد وثوق پاکستانی" اشاره شده اما طبق این نامه‌ها، بن لادن نسبت به سازمان اطلاعات پاکستان نگران بوده است.

او به اعضای خانواده خود که به پاکستان سفر می‌کردند، گفته بود که مطمئن شوند که هیچ فردی آنها را تعقیب نمی‌کند.

این برای آن بود که او اطمینان خاطر حاصل کند روسای محلی سازمان‌های اطلاعاتی برای ردگیری او، آنها را دنبال نمی‌کنند.

توصیه مشاور

آدم یحیی غدن، مشاور متولد کالیفرنیای اسامه بن لادن به او توصیه کرده بود که از گروه القاعده عراق به دلیل ناکامی‌های آن فاصله بگیرد.

زیردستان او در مقطعی تهدید کردند که علیه رهبری طالبان پاکستان دست به اقداماتی بزنند. دلیل این کار، " اشتباهات شرم‌آور" آنها از جمله حملات بی‌هدف و کورکورانه آنها علیه مسلمانان بود.

بن لادن نامه شدیداللحنی به القاعده در شبه جزیره عربستان نوشت و از آنها خواست تا حملات خود را به عوض دولت یمن یا نیروهای امنیتی، متوجه آمریکا کنند.

رهبر القاعده بر این باور بود که این شبکه، نفع اندکی از همپیمانی با گروه افراطی شباب در سومالی می‌برد که به نظر او، از نظر سازمان‌دهی در وضعیت خوبی نبود.

برخی دیگر از این اسناد و مدارک نشان می‌دهد که او به پیکارجویان تحت کنترل خود دستور داده بود تا فرصت‌های مناسب برای ترور باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از طریق هدف قرار دادن هواپیمایش و ژنرال دیوید پترئوس را در حین دیدارهایشان از پاکستان و افغانستان بررسی کنند.

او در این مدارک هشدار داده که جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا را هدف قرار ندهند، چون "بایدن برای سمت ریاست جمهوری آماده نیست و این، آمریکا را به سوی یک بحران هدایت می‌کند."

در نامه‌ای به تاریخ آوریل ۲۰۱۱، اسامه بن لادن در مورد بهار عربی بحث کرده و آن را "رویدادی سهمگین" برای مسلمانان خوانده و ابراز امیدواری کرده بود که آنها از طریق رسانه‌ها و راهنمایی‌ها، بتوانند بر سیل اتفاقات اثر بگذارند.

نامه‌های رد و بدل شده رهبران القاعده نشان می‌دهد که حلقه درونی و نزدیک بن لادن به دقت رسانه‌های آمریکایی را مطالعه می‌کردند.

مطالب مرتبط