فعالیت 'جماعت انصارالله' در تاجیکستان ممنوع شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دیوان عالی تاجیکستان در چند سال اخیر فعالیت ۱۳ گروه و سازمان "تروریستی و افراطگرا" را ممنوع کرده است

دیوان عالی تاجیکستان روز پنج‌شنبه ۳ مه، فعالیت "جماعت انصارالله"، یک گروه اسلامگرا را در این کشور، ممنوع اعلام کرد.

طبق مصوبه این نهاد، این گروه تروریستی و افراطگرا شناخته شده و گفته می‌شود که فعالیت این گروه امنیت تاجیکستان را به خطر می‌‌اندازد.

همچنین تأکید شد که "جماعت انصارالله" یک جزء "جنبش اسلامی ازبکستان"، یک گروه تندرو اسلامی در منطقه، است که از سوی القاعده سرمایه‌گذاری می‌شود.

طاهر قادراف، قاضی دیوان عالی تاجیکستان، اعلام کرد که در فعالیت "جماعت انصارالله" تبلیغ محلگرای و کینه و عداوت دینی" مشاهده شده است. همچنین، به گفته وی، این سازمان مردم را به براندازی نظام دولتداری تاجیکستان دعوت کرده است.

آقای قادراف افزود که بر اساس حکم دیوان عالی، شرکت‌های ارتباطات تاجیکستان موظف شده‌اند که دسترسی به سایت‌های "irshod.com" و "irshod.net" را که سایت‌های متعلق به "جماعت انصارالله" دانسته شده‌اند، قطع کنند.

همچنین، انتشار و توزیع مواد تبلیغاتی "جماعت انصارالله" در تاجیکستان ممنوع شد. آقای قادراف گفت که درخواست ممنوع کردن فعالیت "جماعت انصارالله" از سوی دادستانی کل تاجیکستان وارد شده است.

قاضی دیوان عالی تاجیکستان گفت که محاکمه این قضیه پشت درهای بسته و با شرکت مسئولان نهادهای انتظامی، امنیتی، دادستانی، دفاع و دادگستری صورت گرفته است.

به گفته آقای قادراف، علیه این حکم دادگاه در طول یک ماه آینده شکایت بردن ممکن است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption “جماعت انصارالله” با پخش بیانیه‌ای ویدیویی در سایت "یوتیوب" خود را گروهی از مجاهدان تاجیک خوانده بود

محمدجان خیر‌الله‌اف، یک مسئول دادستانی کل تاجیکستان، خبر داد که اعضای "جماعت انصارالله" در انفجاری که در ساختمان پلیس در ولایت سغد در سال ۲۰۱۰ رخ داد، دست دارند.

آن زمان "جماعت انصارالله" با پخش یک نوار ویدیویی در سایت‌های اینترنتی مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته بود. ولی دادستان وقت ولایت سغد، این ادعا را رد کرد.

سال گذشته، ضمن عملیات علیه عبدالله‌ رحیم‌اف، ملقب به "ملا عبدالله‌"، در وادی رشت، از مخفیگاه این گروه به گفته مقامات تروریست، پرچم "جماعت انصارالله" کشف شده است.

آقای خیر‌الله‌اف می‌گوید که سال ۲۰۱۰، در محله "گیپرزم" شهر دوشنبه تلاش برای انجام یک عمل تروریستی خنثی شد. تحقیقات ثابت کرده که دو نفر از اعضای "جماعت انصارالله" در این اقدام دست داشته‌اند.

"جماعت انصارالله" سیزدهمین گروه یا سازمانیست که فعالیت آن در تاجیکستان ممنوع می‌شود. در گذشته دیوان عالی فعالیت گروه و سازمان‌هایی، نظیر القاعده، طالبان، اخوان المسلمین، جنبش اسلامی ازبکستان، حزب التحریر، سلفیه، جماعت تبلیغ و "تاجیکستان آزاد" را ممنوع کرده بود.

محمدجان خیر‌الله‌اف می‌گوید، بعد از این که دیوان عالی فعالیت "جماعت انصارالله" را ممنوع کرد، هر شخصی که عضو این گروه شود، طبق قانون کیفری مجازات خواهد شد. حتی در صورتی که جرم دیگری را مرتکب نشده باشد.

در پاییز سال گذشته، گروهی که خود را وابسته به "جماعت انصارالله" معرفی کرد، علیه آن‌هایی که "کفار و مشرکان تاجیکستان" می‌نامد، جهاد اعلام کرده بود.

اعضای این گروه بیانیه‌ای ویدیویی را در سایت یوتیوب (Youtube) پخش کرده و خود را گروهی از مجاهدان تاجیک می‌خواندند که به اعتقاد خودشان، خداوند آن‌ها را "در جنگل‌های تاجیکستان با حق استوار داشته... تا دین خدا را به این مردم برسانیم."

مردی با ریش بلند و کلاه پاکول افغانی که ظاهراً رهبر این گروه بوده، در میان حدود ۱۵ نفر از همراهانش سخنرانی می‌کرد که سخنرانی او ظاهراً توسط تلفن همراه ضبط شده بود.

آن زمان سعیدمکرم عبدالقادرزاده، رئیس شورای علمای اسلامی تاجیکستان، به بی‌بی‌سی گفته بود که از وجود چنین گروه اسلامی در حدود تاجیکستان اطلاع ندارد.

به گفتة آقای عبدالقادرزاده، در مصر و پاکستان گروه‌های اسلامی با نام "جماعت انصارالله" و "سپاه صحاب" فعالیت می‌کنند، اما وی در مورد فعالیت این گروه‌ها در قلمرو تاجیکستان خبری نداشته است.