متهمان به قتل پرویز دولت‌بیک‌اف به زندان محکوم شدند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پیوندان پرویز دولت‌بیک‌اف می‌گویند، او ۲۴ سال داشت و قرار بود که تابستان امسال ازدواج کند

دادگاه شهر دوشنبه حکم چهار نفر از افراد متهم به قتل پرویز دولت‌بیک‌اف را صادر کرد.

فخر‌الدین دادامحمداف، قاضی این پرونده، بهروز شریف‌اف ۱۷ ساله را بر اساس ماده ۱۰۴ قانون کیفری تاجیکستان، در قتل پرویز دولت‌بیک‌اف مجرم شناخت و او را برای ۱۰ سال به زندان محکوم کرد.

دو متهم دیگر این پرونده، فرخ سمیع‌اف و شرف دولت‌اف بر اساس ماده ۲۳۷ قانون کیفری به اتهام اوباشی برای ۴ سال به زندان محکوم شدند. عبدالحسن عبدالرشیداف، متهم دیگر، جریمه شد.

این افراد پس از حادثه حمله به پرویز دولت‌بیک‌اف در شب سال نو میلادی بازداشت شدند. پرویز دولت‌بیک‌اف که شب سال نو لباس بابا نوئل بر تن داشت، از ضربه‌های چاقو افراد مهاجم جراحات سنگین برداشته و یک روز بعد در بیمارستان جان داد.

هرچند مقامات ذیدخل پیشتر گفته بودند که در حمله به پرویز دولت‌بیک‌اف، ساکن محله موسوم به "پرفسیوز" شهر دوشنبه، در شب سال نو مسیحی هشت نفر متهم شده‌اند، اما هم‌اکنون چهار تن از آن‌ها محکوم به زندان شدند.

نتایج تحقیق پرونده حاکی از آن بوده است که بهروز شریف‌اف ۱۷ ساله سه ضرب چاقو به بدن پرویز دولت‌بیک‌اف وارد کرده است. آقای شریف‌اف در جریان بازرسی به جرم خود اقرار کرده است.

اما مادر وی در جریان محاکمه در پاسخ به سؤالات وکیلان مدافع گفته بود که فرزند وی را در بازداشتگاه مجبور کرده‌اند که "این گناه را به گردن بگیرد."

در دادگاه، متهمان دیگر، از جمله شرف دولت‌اف، نیز گفته است که در جریان تحقیق پرونده بازرسان وی و برادر او را تهدید کرده‌اند، تا به این جرم اقرار کنند.

با این وجود، تمام متهمان در آخرین بیانات خود در دادگاه از پیوندان پرویز دولت‌بیک‌اف و والدان خود برای ارتکاب این جرم پوزش خواستند.

به گفته مأموران دادستانی، این افراد در شب سال نو میلادی به ‌اندام پرویز دولت‌بیک‌اف که لباس بابا نوئل بر تن داشت، چند ضرب چاقو وارد کرده‌اند.

بر اثر جراحات سنگین، پرویز دولت‌بیک‌اف پس از یک روز در بیمارستان جان داد.