چن گيانگ‌چنگ در تماس با کنگره آمریکا تقاضای کمک کرده بود

تماس تلفنی چن با کنگره آمريکا حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای چن در این تماس تلفنی گفت که می خواهد به آمریکا بیاید

چن گیانگ‌چنگ، فعال چینی مدافع حقوق بشر طی تماس تلفنی هیجانی به کنگره آمریکا از مقامات آمریکایی خواست تا به او برای خروج از چین و سفر به آمریکا کمک کنند. این تماس تلفنی به طور زنده در جلسه کنگره پخش شد.

آقای چن گفت که نگران وضع خانواده‌اش است و می‌خواهد با هيلاری کلينتون، وزير خارجه آمريکا ملاقات رودر‌رو داشته باشد.

آقای چن در این تماس تلفنی گفت: "می خواهم به آمریکا بیایم. ده سال است که در آرامش نبوده ام."

او گفت: "من نگران وضع مادر و برادرانم هستم. می خواهم بدانم چه اتفاقی برای آنها افتاده است."

آقای چن در بیمارستانی بستری است که تحت نظر شدید پلیس است.

این شهروند چینی در سال ۲۰۰۵ به دلیل انتقاد از آنچه که سیاست دولت چین در سقط جنین و عقیم کردن اجباری می خواند، بازداشت و به چهار سال حبس محکوم شد اما پس از خاتمه دوران محکومیت نیز، در خانه خود تحت نظر قرار داشت.

هفته پیش، آقای چن، که در کودکی نابینا شده، با فرار از بازداشت خانگی، در سفارت آمریکا پناه گرفت اما روز گذشته، این محل را ترک کرد.

مقامات سفارت آمریکا اعلام کردند که این شهروند چینی برای معالجه پزشکی به یک درمانگاه رفته و هیلاری کلینتون، وزیر خارجه ایالات متحده گفت که دولت چین امنیت چن گیانگ‌چنگ را تضمین کرده است.

دولت چین هم با صدور بیانیه ای، با وجود انتقاد از تصمیم سفارت آمریکا به پذیرش آقای چن، گفت که این شهروند چینی "به میل خود" سفارتخانه را ترک کرده و مانند همه شهروندان این کشور، از حمایت قانون برخوردار است.

با اینهمه، روز پنجشنبه منابع خبری گزارش کردند که چن گیانگ‌چنگ گفته است دلیل خروج از سفارت نگرانی در مورد امنیت همسرش بوده است.

آقای چن در تماس تلفنی از بیمارستانی که به خاطر شکستگی استخوان پا در آن بستری است، گفت که مقامات امنیتی تهدید کرده بودند که اگر از سفارت خارج نشود، همسرش را خواهند کشت.

چین گیانگ چنگ از رهبران آمریکا خواسته است برای اقامت او و خانواده اش در آن کشور "فورا" اقدام کنند.

وی اظهار داشت که تهدیدهای امنیتی علیه خانواده اش همچنان ادامه داشته و افزود که جانش "در خطر" است و نسبت به امنیت و رعایت حقوق خود در کشورش اطمینانی ندارد.

چن گیانگ‌‌چنگ گفت که اعضای خانواده اش در بیمارستان حضور دارند و از تصمیم او به اقدام برای سفر به آمریکا و اقامت در آن کشور حمایت می کنند.

این معترض چینی گفت که پس از فرار از بازداشت خانگی، ماموران دولتی خانه او را اشغال کردند و باعث نگرانی همسرش شدند.

او در عین حال تایید کرده است که تصمیم به خروج از سفارت و اقامت در چین را به میل خود گرفته بود اما افزود که "در داخل سفارت، از وقایع خارج بی اطلاع بودم اما وقتی با خانواده ام ملاقات کردم و از واقعیات آگاه شدم، نظرم تغییر یافت."

مطالب مرتبط