دانشمند هسته‌ای الجزایری- فرانسوی به پنج سال حبس محکوم شد

هیشور حق نشر عکس AFP
Image caption ادلن هیشور به ارتباط با گروههای تروریستی و برنامه ریزی برای خرابکاری در فرانسه متهم شده بود

ادلن هیشور، فیزیکدان مرکز تحقیقات ذرات بنیادی سرن به پنج سال زندان محکوم شده است.

روز جمعه، ۱۵ اردیبهشت (۴ مه)، قضات دادگاهی در فرانسه ادلن هیشور، فیزیکدان سازمان اروپایی تحقیقات هسته‌ای - سرن - را در ارتباط با اتهام تلاش برای اجرای عملیات تروریستی مجرم شناخت و به پنج سال حبس محکوم کرد.

مرکز سرن، وقع در مرز فرانسه و سوئیس، به دلیل برنامه تحقیقات در زمینه ذرات بنیادی و به خصوص راه‌اندازی دستگاه "برخورددهنده هادرون" در سال ۲۰۰۸ میلادی شهرت دارد.

آقای هیشور، که دارای تابعیت دوگانه فرانسوی و الجزایری است، در اکتبر سال ۲۰۰۹ بر اساس گزارش ماموران اطلاعاتی فرانسه که به ایمیل‌های او دسترسی یافته بودند، بازداشت شد.

ظاهرا پلیس زمانی درصدد کنترل ایمیل‌های این شخص برآمد که یکی از اطلاعیه‌های شبکه القاعده از آدرس ایمیل او برای رئیس‌جمهور فرانسه ارسال شد.

در برخی از این ایمیل‌ها، ادلن هیشور محل‌هایی در اروپا از جمله تعدادی از پایگاه های نظامی فرانسه نزدیک مرکز سرن را به عنوان هدف های مناسب برای حملات تروریستی پیشنهاد کرده بود.

حق نشر عکس aqp
Image caption متهم پرونده در مرکز تحقیقات سرن فعالیت داشت

پلیس در جستجوی خانه والدین ادلن هیشور در نزدیکی مرز فرانسه و سوئیس مجموعه مفصلی از جزوه های تبلیغی القاعده و سایر گروه های اسلامگرای افراطی را یافت.

این ایمیل ها حاوی تبادل نظر بین ادلن هیشور و فردی بود که، به گفته دادستانی، رابط گروه موسوم به القاعده مغرب اسلامی محسوب می شد.

القاعده مغرب اسلامی به عنوان شاخه شبکه القاعده در شمال آفریقا شناخته می شود و گفته می شود در سال های اخیر، مسئول یک رشته عملیات خرابکاری در منطقه بوده است.

پلیس فرانسه با استناد به این ایمیل ها، ادلن هیشور را به برنامه ریزی برای اجرای عملیات تروریستی در خاک فرانسه، مشابه حملات یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ در آمریکا، متهم کرد.

این فیزیکدان فرانسوی - الجزایری از زمان بازداشت تا زمان برگزاری محاکمه به مدت دو سال نیم در زندان بود.

محاکمه او در اواخر ماه مارس آغاز شد و وی در آغاز محاکمه اعتراف کرد که به دلیل فشار روانی، به ارسال ایمیل های مورد استناد دادستانی مبادرت کرده بود اما در نظر نداشت به عملیات تروریستی دست بزند.

با اینهمه، قضات دادگاه گفتند که محتوای این ایمیل ها از محدوده تبادل نظر یا تبلیغ سیاسی و دینی فراتر رفته و "به حوزه تروریسم و اقدامات خشونت آمیز وارد شده است."

به گفته آنان، متهم در صدد ایجاد هسته های عملیات تروریستی در فرانسه برآمده بود.

مطالب مرتبط