معترض چینی می‌تواند 'برای ادامه تحصیلات' از کشور خارج شود

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

وزارت خارجه چین گفته است که چن گوانگ‌چنگ، فعال مدافع حقوق بشر، که خواستار سفر و اقامت در آمریکا شده بود، می تواند از کشور خارج شود.

روز جمعه، ۱۵ اردیبهشت (۴ مه)، خبرگزاری دولتی چین - شین هوا - به نقل از سخنگوی وزارت خارجه این کشور گزارش کرد که "چن گوانگ‌چنگ می تواند طبق قوانین و مقررات مربوطه و مانند سایر شهروندان چین، درخواست ادامه تحصیل در خارج را تسلیم مراجع ذیصلاح دولتی کند."

براساس این گزارش، اظهارات سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به گزارش های رسانه ای در این مورد ایراد شد که "چن امیدوار است بتواند در خارج ادامه تحصیل دهد."

سخنگوی وزارت خارجه افزوده است که چن گیانگ‌چنگ، از اهالی استان شاندونگ در شرق چین، در حال حاضر در بیمارستان تحت درمان است.

گزارش شین هوا یک روز پس از آن منتشر می شود که منابع خبری بین المللی گزارش کردند که آقای چن، که پس از شش روز اقامت در سفارت آمریکا در پکن، این محل را ترک کرده و در بیمارستانی بستری شده بود، از مقامات آمریکایی درخواست کرده است هر چه زودتر امکان سفر و اقامت او و خانواده اش در آمریکا را فراهم آورند.

چن گیانگ‌چنگ در سال ۲۰۰۵ به دلیل انتقاد از آنچه که سیاست دولت چین در مورد سقط جنین و عقیم کردن اجباری برای کنترل جمعیت می خواند، به زندان محکوم شد اما پس از خاتمه دوره محکومیت در سال ۲۰۱۰ نیز همچنان در خانه خود تحت بازداشت قرار داشت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت چین به چن اجازه می دهد برای ادامه تحصیلات به خارج برود و خانواده اش را همراه ببرد

اواخر ماه آوریل، این منتقد دولت چین، که نابیناست، توانست از خانه خود بگریزد و به سفارت آمریکا در پکن پناه ببرد و به مدت شش روز در این محل باقی ماند.

خروج آقای چن از سفارت آمریکا با سفر هیلاری کلینتون، وزیر خارجه، و تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری آمریکا، همزمان بود که روز چهارشنبه برای شرکت در جلسه سالانه رایزنی دو کشور وارد پکن شدند.

حق نشر عکس Getty
Image caption سفارت آمریکا تاکید کرده که چن به میل خود و برای معالجه سفارتخانه را ترک کرد

مقامات آمریکایی تاکید کرده‌اند که چن گیانگ‌چنگ به میل خود محل سفارت را ترک کرد و در معیت سفیر ایالات متحده، برای درمان شکستگی پا عازم یک بیمارستان شد و خانم کلینتون نیز تاکید کرد که دولت چین تضمین هایی در مورد امنیت و آزادی این شهروند چینی داده است.

روز چهارشنبه و پس از خروج آقای چن از سفارت آمریکا، به نقل از این فعال حقوق بشر گزارش شد که خواسته است همچنان در چین باقی بماند.

با اینهمه، روز پنجشنبه آقای چن که در بیمارستان بستری است در تماس با رسانه های خارجی گفت که به دلیل دریافت پیام هایی حاکی از تهدید همسرش تصمیم گرفته بود سفارت آمریکا را ترک کند.

چن گیانگ چنگ افزود که پس از گفتگو با اعضای خانواده و اطلاع از فشارهایی که در مدت غیبت او بر آنها وارد شده بود، تصمیم خود برای اقامت در کشورش را تغییر داده و از باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، درخواست کرد امکان عزیمت و سکونت او در آمریکا را فراهم آورد.

راه حل مناسب

ورود چن گیانگ‌چنگ به سفارت آمریکا تنها چند روز پیش از سفر هیات عالیرتبه آمریکایی به چین، ابهاماتی را در مورد تاثیرگذاری این ماجرا بر نتیجه مذاکرات دوجانبه ایجاد کرد.

در سال های اخیر، اقتصاد جمهوری خلق چین از رشد قابل توجهی برخوردار بوده و به دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از ایالات متحده تبدیل شده و علاوه بر این، موفقیت چشمگیر چین در بازارهای صادراتی جهان باعث انباشت ذخیره ارزی هنگفت این کشور شده است.

علاوه بر تلاش برای نزدیک کردن مواضع دو کشور در مورد مسایل سیاسی بین المللی، از جمله بحران هسته ای کره شمالی و ایران و نا آرامی های سوریه، تلاش مشترک برای پایان دادن به رکود اقتصادی و مشکلات مالی جهان، از جمله بحران بدهی کشورهای حوزه یورو، از موضوعات مهم در دستور کار مذاکرات دو طرف است.

به همین دلیل، هر دو کشور در موضعگیری در مورد ماجرای پناه گرفتن چن گوانگ‌چنگ در سفارت آمریکا، به وضوح کوشیده اند تا اجازه ندهند این ماجرا مانع از دستیابی دو طرف به تفاهم شود.

حق نشر عکس AP
Image caption مقامات چین و آمریکا به نحوی به ماجرای چن نگریسته‌اند که بر "گفتگوهای استراتژیک" تاثیر منفی نگذارد

وزیر خارجه آمریکا در سخنانی در پکن گفت که موضوع رعایت حقوق بشر از جمله موضوعاتی است که در ملاقات با مقامات چینی مطرح خواهد شد و رئیس جمهوری چین نیز، ضمن تاکید بر تمایل به گسترش روابط دوجانبه، در سخنانی "مسالمت جویانه" اظهار داشت که نمی توان انتظار داشت که دو کشور در مورد تمامی مسایل دیدگاهی کاملا یکسان داشته باشند.

به نظر می رسد که اظهارات سخنگوی وزارت خارجه چین در مورد امکان خروج چن گیانگ‌چنگ "برای ادامه تحصیل در خارج" راه حلی قابل قبولی را در اختیار هر دو کشور قرار می دهد بی آنکه آنها را مجبور کند از مواضع خود کوتاه بیایند.

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه چین را می توان مثبت ترین موضعگیری ممکن از سوی دولت چین و نشانه ای از تلاش برای جلب خرسندی آمریکا دانست و خانم کلینتون گفته است که رویکرد دولت چین نسبت به این موضوع "دلگرم کننده" بوده است.

خبرگزاری شین هوا در گزارشی پیرامون دیدار هیات عالیرتبه آمریکایی از پکن نوشته است که روز جمعه، هو جینتائو، رئیس جمهوری چین، در آخرین دور "گفتگوهای استراتژیک و اقتصادی با نمایندگان ویژه رئیس جمهوری ایالت متحده" شرکت کرد.

روز گذشته نیز دور اول مذاکرات دو طرف با حضور ون جیابائو، نخست وزیر برگزار شد و انتظار می رود بیانیه مشترک این مذاکرات تا ساعاتی دیگر منتشر شود.

سفر هیات اعزامی ایالات متحده به چین روز جمعه پایان می پذیرد و قرار است خانم کلینتون در ادامه سفر خود، از چند کشور منطقه نیز دیدن کند.

مطالب مرتبط