'رحمان به مراسم تحلیف پوتین دعوت نشده است'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تاجیکستان روسیه را از زمان به قدرت رسیدن آقای رحمان در سال ۱۹۹۲ "شریک راهبردی" می‌داند

رئیس جمهور تاجیکستان در مراسم تحلیف ولاديمير پوتین، رئیس جمهوری منتخب روسیه، شرکت نخواهد کرد.

طبق اطلاع منابع وزارت امورای خارجه تاجیکستان، برای شرکت در این مراسم از سوی روسیه دعوت‌نامه وارد نشده است. به این دلیل هیچ کسی از مقامات بلندپایه تاجیکستان برای شرکت در این مراسم عازم مسکو نخواهد شد.

دولت نذری، سخنگوی وزارت خارجه تاجیکستان، گفت که در چند سال اخیر در جماهیر سابق شوروی چنین سنت رایج شده است که برگزاری مراسم تحلیف رؤسای جمهور جدید بدون دعوت از رهبران کشورهای خارجی صورت می‌گیرد.

این در حالیست که در چند سال اخیر پرزیدنت رحمان در مراسم مشابه در برخی از کشورهای منطقه، از جمله در ترکمنستان و قرقیزستان، شرکت کرده بود.

در همین حال، تره‌بیک نظراف، معاون سفیر تاجیکستان در روسیه، به بی‌بی‌سی گفت که به مراسم تحلیف ولاديمير پوتین، رئیس جمهور منتخب روسیه، عبدالمجید دوستی‌اف، سفیر تاجیکستان در مسکو، دعوت شده است.

وی خبر داد که تقریباً بعد از یک هفته برگزاری این مراسم، یعنی ۱۵ مه، قرار است در مسکو همایش رهبران کشورهای همسود و کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی برگزار شود.

به گفته آقای نظراف، انتظار می‌رود در کار این دو همایش رئیس جمهوری تاجیکستان نیز شرکت کند: "در چارچوب این همایش رهبران کشورهای همسود با رئیس جمهور جدید روسیه دیدار و گفت‌وگو خواهند داشت."

آقای نظراف در پاسخ به این سؤال که آیا رهبران برخی از جماهیر سابق شوروی به مراسم تحلیف ولاديمير پوتین دعوت شده‌اند یا خیر، گفت که در این زمینه اطلاع ندارد.

ماه گذشته برخی از رسانه‌های گروهی روسیه با استناد به منابع کرملین، گزارش دادند که کلیه رهبران کشورهای همسود به این مراسم دعوت شده‌اند.

بعداً این خبر تکذیب شد و مسئولان ریاست جمهوری روسیه اعلام کردند که برگزاری مراسم تحلیف آقای پوتین بدون دعوت از هیئت‌های کشورهای خارجی دائر می‌شود.

ولی به نوشته نشریه "کامرسانت" چاپ مسکو، به این مراسم تنها رهبران بلاروس، قزاقستان و اوکراین دعوت شده‌اند. بلاروس و قزاقستان از شریکان نزدیک روسیه محسوب می‌شوند که سال گذشته یک اتحادیه گمرکی تأسیس دادند.

همچنین روسیه و بلاروس همدیگر را "کشوری متحد" اعلام کرده‌اند.

دولت ویکتور یانوکوویچ در اوکراین نیز از شریکان کرملین محسوب می‌شود و کارشناسان می‌گویند که روسیه می‌خواهد اوکراین را شامل ترح‌های همگرایانه خود کند.

تاجیکستان از زمان به قدرت رسیدن امامعلی رحمان در سال ۱۹۹۲ خود را با روسیه "شریک راهبوردی" اعلام کرده است، ولی به گفته تحلیلگران، روابط این دو کشور در سال‌های اخیر بشدت تیره شده است.

به گزارش رسانه‌های روسیه، سیلویو و برلوسکونی و گرهارد شرودر، نخست‌وزیران سابق اتالیا و آلمان هم که از دوستان ولاديمير پوتین محسوب می‌شوند، به این مراسم دعوت‌نامه گرفته‌اند.

روز جمعه ۴ مه اعلام شد که مراسم تحلیف آقای پوتین، که روز دوشنبه ۷ مه برگزار می‌شود، توسط شش شبکه تلویزیونی روسیه به طور مستقیم نمایش داده خواهد شد.

ضمناً، ولاديمير پوتین برای سومین دوره به کرسی ریاست جمهوری روسیه می‌‌نشیند. وی از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ دو دوره چهارساله ریاست جمهوری روسیه را بر عهده داشت.

طبق قانون اساسی روسیه، یک نفر نمی‌تواند بیش از دو دوره پیاپی (قبلاً چهارسالی بود، حالا شش‌سالی) در کرسی ریاست جمهوری بنشیند. با توجه به این، آقای پوتین در سال ۲۰۰۸ سمت نخست‌وزیری روسیه را به عهده گرفت.

هرچند دمیتری مدودف در چهار سال گذشته رئیس جمهور بود، ولی تحلیلگران می‌گویند که قدرت اصلی در واقع در دست آقای پوتین بود. هم‌اکنون این "مرد قدرت" روسیه برای دو دوره شش ساله شانس باقی ماندن در کرسی ریاست جمهوری را خواهد داشت.