'بلژیک بین تاشکند و دوشنبه میانجیگری می‌کند'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دیدیه ریندرز در دیدار خود با رحمان روابط تاجیکستان با ازبکستان را نیز بررسی کرده است

دولت بیلژیک در صدد است برای "بهبود بخشیدن به همگرایی بین کشورهای منطقه آسیای میانه‌" با ازبکستان مذاکره کند.

این موضوع روز ۴ مه در دیدار دیدیه ریندرز، وزیر خارجه، و پیتر ده کرم، وزیر دفاع بلژیک، با امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، در شهر دوشنبه مطرح شده است.

در این دیدار همچنین موضوع‌های کمک اتحادیه اروپا به مرزبانان تاجیک پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان و حضور ناظران بین‌المللی در انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان در سال آینده نیز بررسی شده است.

دیدیه ریندرز، وزیر خارجه و معاون نخست‌وزیر بلژیک، پس از گفت‌وگو با آقای رحمان به خبرنگاران گفت که در ملاقات در باره روابط تاجیکستان با روسیه و کشورهای منطقه صحبت‌ها شده که شنیدن آن‌ها برای بلژیک "سودمند" بوده است.

او گفت: "برایمان خیلی جالب بود که از پرزیدنت رحمان در باره روابط تاجیکستان با روسیه، ایران، ازبکستان و دیگر کشورهای منطقه بشنویم. این صحبت‌ها برای آماده کردن مذاکرات دوجانبه بیلژیک با این کشورها و همچنین مذاکرات چندجانبه بین‌المللی برای نگه داشتن همگرایی در منطقه و راه‌اندازی مذاکرات سازنده با کشورهای همسایه، در نوبت اول، با ازبکستان، سودمند است."

آقای ریندرز افزود که "به احتمال زیاد" بلژیک در ماه آینده با ازبکستان در این زمینه مذاکراتی برگزار خواهد کرد.

موضوع مذاکرات بلژیک با ازبکستان در باره همگرایی منطقه‌ای در آسیای میانه‌ چند هفته پس از اظهار آمادگی نماینده پارلمان اتحادیه اروپا برای میانجیگری بین رهبران تاجیکستان و ازبکستان صورت می‌گیرد.

در ماه گذشته استروئان استیونسون، وکیل پارلمان اروپا، با انتشار بیانیه‌ای پیشنهاد کرده بود که مذاکرات رهبران تاجیکستان و ازبکستان در شهر بروکسل بلژیک صورت بگیرد.

این عضو پارلمان اروپا در بیانیه‌اش از بروز اختلافات میان این دو کشور آسیای مرکزی اظهار نگرانی کرده و گفته بود: "جمعیت فقیر این دو کشور با تیز و تندشوی رابطه‌ها میان دو دولت، بستن راه آهن، قطع انتقال گاز و قطع خط انتقال برق که زندگی‌اشان را دشوار ساخته است، دست و پنجه نرم می‌کنند."

وزیر خارجه بلژیک در شهر دوشنبه به خبرنگاران گفت که قرار است بزودی امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، به بلژیک سفر رسمی انجام دهد.

آقای ریندرز موضوع روابط تاجیکستان با کشورهای منطقه را در حالی با آقای رحمان بررسی می‌کند که یک گروه بزرگ متشکل از نمایندگان پارلمان اروپا در حال حاضر مشغول دیدار و گفت‌وگو با مقامات و همتایان تاجیک خود هستند.

این هیئت به رهبری پائولو بارتولوزی روز ۳ مه وارد شهر دوشنبه شده و با نمایندگان پارلمان، جامعه مدنی و احزاب سیاسی در تاجیکستان ملاقات انجام داده است.

ضمناً، نگرانی تاجیکستان از وضع در مرز با افغانستان یکی دیگر از موضوعات مطروحه در ملاقات وزرای خارجه و دفاع بلژیک با امامعلی رحمان بود.

آقای ریندرز گفت که نیروهای خارجی در افغانستان از "کمک تاجیکستان به این نیروها در افغانستان تقدیر می‌کنند" و افزود که نگرانی تاجیکستان را از وضعیت در مرز پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان درک می‌کند.

او افزود: "ما تلاش خواهیم کرد که پس از سال ۲۰۱۴ نیز فعال باشیم. ما نیروهای افغانستان را می‌آموزانیم، تا این که ثبات در این کشور و اگر امکان باشد، در منطقه برقرار باشد. ما پس از سال ۲۰۱۴ نیز در این زمینه فعالیت می‌کنیم، از جمله در زمینه بهبود مراقبت از مرز میان تاجیکستان و افغانستان همکاری خواهیم داشت."

رئیس جمهوری تاجیکستان پس از دیدار با وزیران خارجه و دفاع بلژیک با هیئت نمایندگان اتحادیه اروپا ملاقات انجام داد.

بنا به اطلاع دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان، در این ملاقات مسائل همکاری‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و علمی و فرهنگی بررسی شده‌اند.

آقای رحمان در این ملاقات بار دیگر تأکید کرده است که "مناسبات با اتحادیه اروپا در میان افضلیت‌های سیاست خارجی تاجیکستان، مقام خاص دارد."

مطالب مرتبط