هزاران شهروند سودان جنوبی از سودان به کشورشان بر می گردند

سودان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تنش‌های مرزی میان سودان و سودان جنوبی، منجر به بروز درگیری‌هایی میان دو کشور شد

هزاران شهروند سودان جنوبی که برای ماه‌ها در اردوگاه‌های موقتی در سودان به سر می‌بردند، با هواپیما در حال انتقال به کشورشان هستند.

به دنبال وخامت روابط میان دو کشور، این افراد در این اردوگاه‌ها گیر افتاده بودند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌گوید موافقت کرده تا پانزده هزار مهاجر سودان جنوبی را که در اردوگاهی در سیصد کیلومتری خارطوم، پایتخت سودان به سر می‌برند، به کشورشان بازگرداند.

این افراد طی ماه‌های گذشته به کمک‌های غذایی و بهداشتی جامعه جهانی متکی بوده‌اند.

مقامات محلی سودان مهلت خروج این افراد را امروز (شنبه، ۵ مه) اعلام کرده بودند اما اکنون می‌گویند دو هفته به آنها مهلت داده شده است.

اگرچه سودان جنوبی، تابستان سال پیش از سودان جدا شد اما نزدیک به ۳۵۰ هزار شهروند سودان جنوبی هنوز در سودان زندگی می‌کنند.

تنش‌های مرزی میان سودان و سودان جنوبی، منجر به بروز درگیری‌هایی میان دو کشور شد و به رغم هشدار نهادهای بین‌المللی مانند سازمان ملل متحد، از تنش‌ها میان دو کشور کاسته نشده است.

درگیری‌های دو کشور به تشدید نگرانی‌ها دامن زده و برخی از احتمال بروز یک جنگ تمام عیار میان دو کشور ابراز نگرانی کرده اند.

سازمان ملل چند روز پیش به سودان و سودان جنوبی فرصت داد تا درگیری‌ها را متوقف کنند و هشدار داد در غیر این صورت، دو کشور با تحریم‌هایی رو به رو خواهند شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هم از روسای جمهوری دو کشور خواست تا شجاعت نشان داده و به میز مذاکره برگردند و اختلافات خود را از راه‌های صلح آمیز حل و فصل کنند.

خشونت‌های اخیر جدی‌ترین درگیری‌ میان دو کشور از زمان استقلال سودان جنوبی در ژوئیه سال گذشته به شمار می‌رفت.

نزدیک به سه چهارم ذخایر نفتی سودان در جنوب این کشور قرار دارد ولی خط لوله های نفت صادراتی، از شمال سودان می‌گذرد.

مطالب مرتبط