نبرد سارکوزی-اولاند در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری

حق نشر عکس AFP
Image caption نیکولا سارکوزی و فرانسوا اولاند چهارشنبه گذشته در مناظره ای تلویزیونی شرکت کردند که تخمین زده شده ۱۷.۹ میلیون نفر بیننده این برنامه بودند.

مبارزات انتخاباتی نیکولا سارکوزی و فرانسوا اولاند دو کاندیدای اصلی ریاست جمهوری دردور دوم در حالی روزجمعه ۴ مه به پایان رسید، که مردم این کشور آماده می شوند که در انتخابات روز یکشنبه ۶ مه( ۱۷ اردیبهشت ماه) شرکت کنند.

نیکولا سارکوزی، کاندیدای حزب راست میانه و رئیس جمهورفعلی فرانسه گفته است که هنوز امید به پیروزی در این انتخابات را دارد.

این در حالی است که حمایت فرانسوا بیرو، کاندیدای میانه رواز فرانسوا اولاند که در دور اول ۹.۱ درصد آرا را به دست آورد، خبر خوبی برای آقای سارکوزی نیست.

هفته گذشته مارین لوپن، رهبر جبهه ملی فرانسه که در دور اول انتخابات حدود ۱۸ درصد آرا را به دست آورد اعلام کرد به هیچ یک از نامزدهای راه یافته به دور دوم انتخابات رای نخواهد داد.

او در جمع هواداران خود گفت که در روز انتخابات برگه سفید به صندوق خواهد انداخت.

خانم لوپن گفت که نه از نیکولا سارکوزی حمایت می کند و نه از رقیب سوسیالیست او، فرانسوا اولاند.

رهبر جبهه ملی فرانسه از هوادارانش خواست که از وجدان خود خود پیروی کنند.

نظرسنجی های انجام شده حاکی است که آقای اولاند، نامزد سوسیالیست ها همچنان از آقای سارکوزی پیشتاز است.

آقایان سارکوزی و اولاند چهارشنبه گذشته در مناظره ای تلویزیونی شرکت کردند که تخمین زده شده ۱۷.۹ میلیون نفر بیننده این برنامه بودند.

در مرحله اول انتخابات که در روز ۲۲ آوریل (سوم اردیبهشت) برگزار شد، آقای سارکوزی تنها ۲۷.۳ درصدآرا را به خود اختصاص داد، در حالی که فرانسوا اولاند توانست ۲۸.۶ درصد آراء را از آن خود کند.

این اولین‌بار در چند دهه اخیر است که یک رئیس‌جمهور فرانسه در اولین دور انتخابات ریاست‌جمهوری از رقیب خود عقب می‌افتد.

در صورت پیروزی فرانسوا اولاند، او اولین رئیس‌جمهور چپگرای فرانسه از زمان فرانسوا میتران، رئیس جمهور فرانسه در فاصله سال‌های ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۵ میلادی، خواهد بود.

مطالب مرتبط