نگرانی سازمان‌های زیست‌محیطی از توسعه استفاده از زغال‌سنگ

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در قلمرو تاجیکستان بیش از ۳۰ کان زغال‌سنگ کشف شده و در برخی از مناطق کشور، ساکنان به استخراج و فروش این مواد سوخت مشغولند

سازمان‌های زیستمحیطی تاجیکستان از کمیته محیط زیست کشور تقاضا کرده‌اند که موضع خود را در قبال توسعه استفاده از زغال‌سنگ روشن سازد.

به گفته تیمور ادریس‌اف، رئیس سازمان "مالنکایا زملیا" یا خود "زمین کوچک"، استفاده گسترده از زغال‌سنگ در وضع زیست‌محیطتی اثرات نامطلوبی خواهد گذاشت.

سازمان‌های زیست‌محیطی در نامه خود به عنوان کمیته محیط زیست تاجیکستان، همچنین تأکید کرده‌اند که استخراج و استفاده زیاد از زغال‌سنگ پیامدهایی نظیر آلوده‌شوی هوا، زمین و آب به دنبال داشته و برای سلامتی انسان نیز زیان دارد.

مؤلفان درخواست نوشته‌اند: "یکی از عامل‌های اصلی تغییرات اقلیمی در جهان، ‌آلودگی هواست که به موضوع استفاده از زغال‌سنگ مربوط است. برای تاجیکستان که از تغییرات اقلیمی خیلی آسیب‌پذیر است، این موضوع حساس می‌باشد."

سازمان‌های زیستمحیطی تاجیکستان خواستار پاسخ به این سؤال شده‌اند که آیا دولت این کشور در پی استفاده گسترده از زغال‌سنگ، برای رفع پیامدهای نامطلوب این امر اقداماتی انجام می‌دهد یا خیر؟

همچنین، فعالان زیست‌محیطی تاجیکستان این سؤال را مطرح کرده‌اند که آیا توسعه استفاده از زغال‌سنگ به تعهدات این کشور به مقررات قرارداد کیوتو مغایرت دارد یا نه؟

مسئولان کمیته محیط زیست تاجیکستان، گفتند که این درخواست سازمان‌های زیست‌محیطی را تازه دریافت کرده و مورد بررسی قرار داده‌اند.

موضوع توسعه استفاده از زغال‌سنگ در تاجیکستان در ماه گذشته، بعد از تعویق انتقال گاز طبیعی از ازبکستان مطرح شد. هرچند در چند سال اخیر برخی از کارخانه‌ها و شرکت‌ها به استفاده از زغال‌سنگ روی آورده‌اند.

به گفته کارشناسان، آن زمان این امر به منظور گرانی مواد سوخت وارداتی صورت می‌گرفت. حالا زغال‌سنگ به تنها آلترناتیو در برابر گاز طبیعی وارداتی از ازبکستان تبدیل شده است.

از جمله، در پی قطع انتقال گاز از ازبکستان، شرکت آلومینیوم "تالکو"، بزرگ‌ترین مصرفکننده گاز طبیعی در تاجیکستان، دستگاه‌های تولید گاز از زغال‌سنگ را فعال ساخت.

به گفته کارشناسان، برای تولید گاز مورد نیاز "تالکو"، این تجهیزات در شبانه‌روز به بیش از یکصد تن زغال‌سنگ نیاز دارد. کارخانه تولید سیمان شهر دوشنبه نیز با یک شرکت چینی توافق کرد که تجهیزات ضروری برای استفاده از زغال‌سنگ را در این کارخانه نصب کند.

در ولایت سغد نیز حدود یکصد کارخانه دولتی و خصوصی در تولیدات خود به صورت فراوان از زغال‌سنگ استفاده می‌کنند.

این در حالیست که در اوایل ماه آوریل، پارلمان تاجیکستان طرح قانون جدید این کشور در باره زغال‌سنگ را تصویب کرد و محتوای این سند به توسعه استخراج و استفاده از زغال‌سنگ در کشور اشاره‌ می‌کند.

از جمله، در نظر است که در چند سال آینده در تاجیکستان دست‌کم سه نیروگاه حرارتی ساخته شوند که از زغال‌سنگ به عنوان سوخت استفاده می‌کنند.

از سوی دیگر، پرزیدنت رحمان نیز پیوسته از کارخانه و شرکت‌ها و ساکنان کشور دعوت می‌کند که در فصل سرما بیشتر از زغال‌سنگ استفاده کنند.

به منظور حفظ بازار تاجیکستان، آقای رحمان دستور داده که از اول مه سال جاری، صادرات زغال‌سنگ به خارج از کشور منع کرده شود. هرچند آمار رسمی حاکیست که در سال گذشته تنها مقدار اندکی از زغال‌سنگ تاجیکستان به افغانستان صادر شده است.

طبق این آمار، در سال گذشته در تاجیکستان حدود ۲۴۰ هزار تن زغال‌سنگ استخراج شده است که در مقایسه‌ با آمار سال ۲۰۰۱ افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

مطالب مرتبط